• TERAVİH KILMAYIP TA HEPTEN GÂVUR MU OLALIM?

  TERAVİH KILMAYIP TA HEPTEN GÂVUR MU OLALIM?
  Hasan YOSUNKAYA

   

  Vakti zamanda bir adam Ramazan ayında uzak diyarlarda bir dostuna misafirliğe gider. Misafir olduğu dostu, sahura ailece kalkarken misafiri de kaldırırlar, birlikte sahur yemeğini yedikten sonra herkes odasına çekilir, tekrar yatarlar sabah güneş bir mızrak boyu yükselince.

  Misafir uyanır, ev sahibinden kahvaltı ister ve ev sahibi misafire, sen oruç tutmuyor musun? Der misafir ‘Hayır, ben seferiyim oruç tutmuyorum’ der.

  İkinci gün hane halkı sahur için uyandıklarında evin reisi çoluk çocuğuna sesiz ve sakin olmalarını söyler, misafir uyanmasın seferidir, rahatsız olmasın der.

  Sofra kurulur yemek yemeye başlarlar misafir uyanır sofraya gelir sofrada oturur, ev sahibine sitem eder, ‘Neden beni uyandırmadınız ?’der. Evin reisi misafire ‘Siz seferisiniz oruç tutmuyorsunuz seni rahatsız etmek istemedik’ der.

  Misafir: ‘Oruç tutmuyorum, namaz kılmıyorum, sahur da yemeyip temeli gavur mı olayım’ der. Bu günlerde ömründe namaz kılmamış, oruç tutmamış malum vatandaşlar, diyanetin bu Koronavis nedeniyle evde teravilerinizi kılın deyince, bu malum zevat, ‘Namaz kılmıyoruz, oruç tutmuyoruz teravih de kılmayıp temeli gavur mu kalalım?’ demeye getirircesine medyada, sosyal medyada avazları çıktığı kadar bağırıyorlar, bir teravihimiz vardı onu da diyanet yasakladı diye kamuoyunun kafasını karıştırıyorlar.

  Bazı saf Müslümanlarda onlara inanıyorlar.

    Rabbim bu ümmeti sahte Müslümanlardan, münafıklardan, İslam düşmanlarından korusun.

  Ramazan geldi hoş geldi. Tüm Müslümanların Ramazan'ı hayırlı olsun, tüm günahlarının affına vesile olsun. Ramazanda tövbe eden tüm kardeşlerimin tövbesi kabul olsun. Tövbeleri ölene kadar devam etsin inşallah.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen