• ÖĞRETMEN VE 24 KASIM

  ÖĞRETMEN VE 24 KASIM
  Hasan YOSUNKAYA

  ÖĞRETMEN VE 24 KASIM

   

     12 Eylülden bu güne kadar her yıl 24 Kasımda öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır. 

     Öğretmen kimdir ? Ona bakmamız lazım. Hangi öğretmenin gününü kutlayalım. Bugünkü öğretmen yetiştirme sistemi ile 3 çeşit öğretmen yetişmiş ve okullarda görev yapıyorlar.

  1-Sınıfta olduğu halde öğretmenlik yapamayan öğretmenler.

  2-Sınıfa girip ders kitabında yazılı bilgileri anlatmakla yetinen öğretmenler.

  3-Daha sınıfa girmeden öğreten, her hali örnek olan, İşleyeceği konu ile ilgili bir çok kaynağı tarayarak öğrencilerine dersi anlatan, bu yetmediği gibi tüm öğrencilerini evladıymış gibi bağrına basan ve onları seven öğretmen.

      Birinci grupta olan öğretmene bir örnek: Okul müdürü olarak görev yaptığım okulda görev yapan bir öğretmenin sınıfta ders işlemeyip başka şeylerle uğraşarak dersi süresini bitirirmiş. Bu öğretmenle ilgili öğretmen ve öğrencilerden şikayetler gelince, bu öğretmenin dersini denetlemek ve bana gelen şikayetlerini yerinde görmek için dersine girdim. Dersini dinledim. Ders bitiminde öğrencileri dışarı çıkartarak öğretmenden yıllık ve günlük plan istedim. Yıllık planda anlattığı konunun olmadığını gördüm kendisini uyardım.

     Bu ve benzer öğretmenler zararlı öğretmenlerdir. Bunları bir an önce sınıftan çıkarıp geri hizmete almak şarttır.

     İkinci grupta yer alan öğretmenlerin sayısı bir hayli fazladır. Bunları hizmet içi eğitim kurslarıyla eğitmek şarttır.

     Üçüncü gruptaki öğretmenler azdırlar, bunlar örnek alınacak öğretmenlerdir. Bunlardan bir örnek: Bir öğrencinin başında geçen hikayeyi okuyalım. Öğrenci şöyle diyor:

  Ben fakir bir ailenin çocuğuydum. Bir arkadaşımın masasının üstündeki saatini görünce sessizce cebime koydum. Sınıfta gören olmadı.

  Öğretmen derse gelince  saatin sahibi öğrenci, saatinin sınıfta kayıp olduğunu öğretmene söyledi. Öğretmen hepimizi tahtaya kaldırdı. Gözümüzü kapatmamızı söyledi. Sırayla hepimizi aradı, cebimde saati aldı bir şey demeden tüm öğrencileri aradıktan sonra, "Herkes yerine otursun saat bulunmuştur" dedi.

     Kimin cebinde çıktığını söylemedi. Okul bitti, arada yıllar geçti bir gün bir alış-veriş merkezinde o öğretmeni gördüm. Kendisine yaklaştım siz benim öğretmenimsiniz dedim.

  Beni hatırlamadı. Kendisine dedim ki öğretmenim falan zamanda, falan okulda, falan sınıfta saati kayıp olan arkadaşın saatini cebimde çıkardın ben o öğrenciyim dedim.

    Öğretmen: Evladım o arama sırasında hepinize gözünüzü kapatın dediğim zaman, ben de gözümü kapatarak arama yaptım, saatin kimin cebinde çıktığını ben de görmedim.

     İşte örnek öğretmen öğrenciler çocuktur, hata yapabilirler öğretmene düşen onların hatasını ifşa ederek toplumda suçlu olarak damgalamak değil onların hatalarını gizleyerek hayat dersi vermektir.

     Biz ne zaman hırsızı da eğiten öğretmen yetiştirirsek o zaman milletçe kurtuluruz.

      Öğretmen yetiştirme programlarımızı yeniden gözden geçirmemiz lazım. 1940"larda uyguladığımız KÖY ENSTİTÜLERİ  programının maneviyatı yüksek dersleri de ekliyerek yeniden açmalıyız.

     24 Kasım Öğretmenler Günü tüm öğretmenlere kutlu olsun.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen