• EN İYİ ÖĞRETMEN Mİ ? BAŞ ÖĞRETMEN Mİ ?

  EN İYİ ÖĞRETMEN Mİ ? BAŞ ÖĞRETMEN Mİ ?
  Hasan YOSUNKAYA

  EN İYİ ÖĞRETMEN Mİ ?

         BAŞ ÖĞRETMEN Mİ ?

   

        Öğretmene gelince,iki çeşit öğretmen vardır.Biri tüm gücünü harcıyarak öğrencisine öğretilmesi gerekenleri öğretendir.Bir sonraki gün öğrencisine öğreteceği bilgileri önce kendisi öğrenir,hazırlıklı sınıfa girer tüm öğrencileri anlatığı konuyu öğrenene kadar çabalar.Öğrenmiyen  öğrenci kalmıyana kadar çalışır.Tüm öğrencileri konuyu kavradıklarına emin olduktan sonra rahatlar.

  Böyle öğretmen yetiştirmek için çabalamalıyız.Eğitim-öğretim sisteminde böyle öğretmen sayısını artırmak için öğretmen yetiştirme sistemimizi gözden geçirmeliyiz.

       Öğretmenlere uzman veya başöğretmen unvanları yerine öğretmen unvanı yeterlidir.Yeterki öğretmeni kimseye muhtaç etmeden,madi ve manevi sıkıntılardan kurtarmayı başarabilelim.

    

    Öğretmen,insanı insan yapan,

  belki de sultan yapan kimsedir.

  Uzman öğretmen veya başöğretmen gibi unvanlar öğretmene para kazandırıyor algısını oluşturarak öğretmenliğe gölge düşürmektedir.

   Öğretmenlik sırada bir iş değildir.

  Tüm mesleklerin  babası veya kurucusu öğretmenlik mesleğidir.

  Öğretmen, insana çocukluğundan ölümüne kadar her yaşta iyiyi ve kötüyü öğretir.

    Allah cc.Kur'an-ı Kerimde:

  " Ve Âdem’e bütün isimleri öğretti. Sonra bunları meleklere gösterip “Sözünüzde doğru iseniz şunların isimlerini bana söyleyin” dedi.(Bakara-31)

   “Seni tenzih ederiz! Bize öğrettiğinden başka hiçbir bilgimiz yoktur. En kâmil ilim ve hikmet sahibi şüphesiz sensin” cevabını verdiler.dedi.(Bakara-32)

   “Ey Âdem! Bunların isimlerini onlara bildir” dedi. Onlara bunların isimlerini bildirince de “Size ben göklerin ve yerin gizlisini kesinlikle bilirim; yine sizin açıkladığınızı da gizlediğinizi de bilirim demedim mi!” buyurdu

  (Bakara-31)

   

  Cebrail (as) dır. Allah cc'nın emirlerini Allah cc'nın peygamberlerine getirmesi,

  öğretmesi,peygamberlerin  de tüm insanlara Allah cc'nın emirlerini tebliğ etmesi öğretmenlik mesleğinin üçüncüsüdür.

     Öğretmen,İnsanı insan yapan  ve insanlara doğruyu öğretendir.

  Bu kutsal zincirin birinci halkası Allah (cc),ikinci halkası Cebrail (as),üçüncü halkası

  Peygamberler,dördüncü

   ve son halkası öğretmendir.

     Bu kadar kutsal ve değerli bir meslek olan öğretmenlik mesleğini sırada bir meslek görmek yanlış olur.Öğretmen mesleğini tanımamış oluruz.

  Eğtim fakültesi diploması alan her kes öğretmen değildir.

  Öğretmen :

  1-Öğrencisinin akan burnunu veya göz yaşını mendiliyle silendir. Öğretmenin bu davranışını hangi meslekte görürsünüz?

  2-Atandığı köy okulunun,boyasız sınıflarını boyayan, sobasını yakıp temizleyen, okul damındaki ve bahçesindeki karı küreyendir. Öğretmenin bu hizmetlerini hangi meslek erbabında  görürsünüz ?

  3-Sınıfındaki, yetim ve  fakir öğrencisine kıyafet, ayakkabı, kalem, defter alandır. Öğretmenin bu iyiliğini hangi  meslek erbabında  görürsünüz ?

  4- Arkadaşıyla kavga eden çocuğunu korumak için sınıfa girip öğretmene bağırıp çağıran velilere ses çıkaramayan,karşılık vermen,öğrenciler korkmadın diye sabırlı olandır.Öğretmenin bu davranışını hangi  meslekte görürsünüz ?

  5-İkili öğretim yapan okullarda görevli yöneticilerin  07.00-18.00 saatleri arasında okulda olmak için gösterdikleri çaba ve sabrı hangi  meslek erbabında görürsünüz ?

  6-Çok basit şikayetlerle ceza alan, görevine son verilen,  görev yeri değiştirilen öğretmen veya yöneticilerin katlandığı zorluğu hangi  meslekteki vatandaş katlanır ?

  7-Karda, çamurda, dağ başındaki uzak köy okullarında görev yapan öğretmenlerin bu fedakarlığını hangi  meslek erbabı yapıyor?

  8-Annesi veya babası vefat etmiş, öksüz kalmış bir öğrencisinin şefkatle başını okşayan öğretmenin bu davranışını hangi meslek erbabı yapıyor ?

  9-Ergenliğe gelmiş lise öğrencilerini saatlerce dinleyen, sorunlarını çözmeye çalışan Rehber Öğretmenlerin bu davranışını hangi meslek erbabı tahhammül eder ?

  10-Okuluna, sınıfına kütüphane oluşturmak için ,oradan buradan kitap temin etmeye çalşan öğretmenin bu gayretini hangi  meslek erbabında görürsünüz ?

  11-Bazı siyasilerin veya bazı köy muhtarlarının olmayacak isteklerine tepki göstermeyip tahhamül eden okul yönetici ve öğretmenlerin bu sabrını hangi  meslek erbaında bulabilirsiniz ?

  12-Siyasi  veya kişisel çıkarlar nedeniyle , uyduruk değerlendirmelerle görevlerinden alınan başarılı okul müdürlerinin çektiği acıları hangi meslekteki yönetici çekiyor ?

  13-Okulunun temizliğini sağlamak,  araç gerecini temin etmek için sağa sola dilenip  yardım toplamaya çalışan okul yöneticilerinin gayretini hangi meslek erbabında görürsünüz ?

       Bu uygulamayla  Öğretmenlere

  3-5 kuruş fazla maaş vermek için sınav yapmaktan vazgeçelim. Eğitimden tasarruf olmaz. Eğitimcilere; kendini rahatça geçindirebilecek, ek iş yapmalarını gerektirmeyecek, çocuklarını rahatça okutabilecek maaş verelim ve en önemlisi eğitim kurumlarına  LİYAKATA DAYALI yöneticiler atıyalım..

     Bşr an Önce Eğitm fakültelerinin müfredat proğramlarını değiştirerek,kendi kültür ve değerlerimize bağlı öğretmen gibi öğretmen yetiştirelim.Bu öğretmenlere en yüksek devlet memurunun maaşını verelim.Ülkenin en zeki gençlerini öğretmen mesleğine yönlendirelim ki ülke kurtulsun.

     Mevcut sistemde yetişen öğretmen karnını doyurmak için gece gündüz çalışmak zorundadır

  Okuldan kursa,kurstan dershaneye,öğretmende derman kalmadan sabah derse girmekte zaman zaman derste uyuklamakta ,performansı düşmektedir.

    Başarılı öğretmeni sınavla değil, başka metodlarla tespit ederek ödüllendirelim.Tabiri caiz ise gece gündüz ders çalışarak uzman öğretmen veya başöğretmenlik sınavında yüksek puanla başöğretmen,uzman öğretmen veya başarılı öğretmen olunmaz.

    Başka bir ölçü ve kıstas bulalım.

  Öğretmeni, öğretmen olup olmamasının kıstasını yukarıda maddeler halinde sıralamıştım.

     Milli Eğitim Bakanlığı  yeniden bu konuyu değerlendirirse   hapimizin yararına olacaktır.

  Mualim olmadan ,öğretmen olunmaz

    Tüm öğretmenlerimize (mualimlerimize)

  başarılar dilerim.

  Yeni eğitim-öğretim yılı hayırlı ve başarılı olmasını dilerim.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen