• DİYARBAKIR'A HELVA YAPAN USTA GELMİŞ

  DİYARBAKIR'A HELVA YAPAN USTA GELMİŞ
  Hasan YOSUNKAYA

  DİYARBAKIR'A HELVA YAPAN USTA GELMİŞ

   

  Nasreddin Hoca'nın canı helva çekmiş mahalle bakalının yolunu tutmuş.

  Hoca bakkala:-Şeker var mı?

  Bakkal:Evet şeker var,

  Hoca:Yağ var mı ?

  Bakkal: Evet yağ da var,

  Hoca:Un var mı ?

  Bakkal: Evet un da var,demiş

  Hoca :Be adam madem bunlar hepsi vardır niye helva yapmıyorsun der.

     Her işte,işi yapan usta ve irade lazım.Bazen ustayım diyen biri ortaya çıkar , iradesi olmaz.

   Bazen de irade olur,adam usta değildir.Böyle durumlarda hiç bir iş yapılmaz.Yapmak istediği işten de ilerleme kaydedilmez.Verilen tüm emekler boşa gider.

  Harcanan para ve emek çöpe gider.Tüm umutlar başka bahara kalır.

      Şehirleri,şehir yapan, kendini dünya'ya kabul etiren ve tarihe mal eden o şehirdeki eğitim seviyesi ve sanattır.

  Örneğin:İstanbul,Londra,Paris,

  Diyarbakır....gibi şehirlerin dünyaca tanınmaları bu şehirlerde yetişen büyük alim ve sanatkarlar sayesindedir.

     Büyük alim ve sanatkarların yetişebilmesi için şehrin milli eğitiminin başında işini bilen tecrübeli ve işini seven bir yöneticinin olması lazımdır.At sahibine göre kişner.Eğitim yöneticisinin arkasında da onu destekleyen ,o ilin valisi yani yöneticinin olması lazım.Bu iki yönetici bir araya geldiği zaman geriye bismillah demek kalıyor.

   Bismillah deyip işe başlamak,işin yarısı yapılmış sayılır.

       Diyarbakır tarihteki yeri küçümsenmiyecek kadar büyüktür.Şehri kuşatan surlar,

  camiler,medreseler ve diğer dini yapılar çok muhteşem bir sanat hazinesini önümüze sermektedir.

           Bu şehrin yetiştirdiği ilim adamlarının tamamını yazmak bu sütunlara sığmaz.Bir kaç taneyi yazmakla yetineceğim.

   12. Yüzyılda Diyarbakır'da çeşitli robotlar üretmiş dünya çapındaki ilim adamı El Cezerî (Ebu'l İzz), dünya çapındaki kelamcı ve felsefeci Seyfüddin Amidî, Abdülvahid b. Muhammed Âmidî, İbn Nübata, İbn Esad'il Farıkî, Ali b. Ahmed, İbnü'l Ezrak, Zehebî, Molla Çelebi, Hanilizâde Muhammed, Müderris Hacı Ragıb, Abdulvahid. B. Muhammed, Muslihiddin Lârî, Molla Güranî, Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Prof. Dr. Orhan Cezmi Tuncer, Prof. Dr. Nejat Diyarbekirli, Şevket Beysanoğlu... gibi.

       Bu şehrin milli eğitimini tekrar tarihteki yerine  oturtmanın zamanı gelmiştir.

     Son yıllarda ülkeyi huzursuz eden,terör olayları ile anılan Diyarbakır her alanda geride kaldı.Terörün ve tembeliğin sona ermesi ile Diyarbakır silkelenip kendine gelmeye başlamış duruma geldi.

     Vali Münir Karaloğlu 2020 de Diyarbakır'a vali olarak atanması ile Diyarbakır'ın önü açılmaya başladı.Diyarbakır'ın tüm sorunlarına el atarak  yeniden tarihteki yerini alması için gösterdiği gayret, Diyarbakır halkı tarafından takdirle izlenmektedir.

    Diyarbakır'ın kangren haline gelen eğitim-öğretimi Türkiye başarı sıralamasına baktığımız zaman çok gerilerde olduğunu görmek ,40 yılını eğitime vermiş bir uzman eğitim yöneticisi olarak beni derinden özüyordu.

     Diyarbakır'ın eğitim-öğretimini ayağa kaldıracak , olması gereken yere getirecek,tecrübeli,

  birikimli bir il milli eğitim müdürüne ihtiyaç vardı.

     Şimdi Diyarbakır il milli eğitim müdürlüğüne  tecrübeli,eğitim çalışanları ile iyi diyaloğ kuran, velinin derdini çok iyi anlayan ve öğrencileri kendi evladı gibi seven öz güveni ,cesareti ve eğitim yöneticiliğinde usta olan Murat Küçükali atandı.Atanır atanmaz koları sıvadı.Diyarbakır'ın geri kalmış eğitim -öğretimini il valisinden aldığı destek ve talimat doğrultusundan ayağa kaldırmaya kararlı olduğunu ortaya koymaya başladı.

    Okullarda açılacak kurslar,tüm

  öğretmen ve  okul yöneticileri ile yapacağı ortak çalışmalar ile en kısa zamanda arzu edilen başarıyı yakalamayı hedeflemiştir

     Peygamberler ve sahabelerin torunları olan Diyarbakır halkının fiili ve kavli duası kendisiyle beraberdir.Murat Küçükali'nin tecrübeli oluşu,hizmet yapmayı kendine şiar edinmesi,sevindirici ve taktire şayandır.

     Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü sayın Murat Küçükali,ilimizin en  uzak ilçelerinden olan Kulp'a yaptığı çalışma ziyaretinde  Kulp Kaymakamı,ilçe milli eğitim müdürü,okul müdürleri ve kulp mahale muhtarları ile yaptığı toplantı ve görüşmeler eğitimin durumunu bizzat yerinde incelemiştir.Bu çalışma ziyareti taktir toplamıştır.

  Diyarbakır'ın eğitimdeki başarı sıralamasının  basamaklarını atlayarak hak ettiği yere getirmeye kararlıdır.Helva yapan usta Diyarbakır'a gelmiştir.

      Diyarbakır'daki tüm  eğitim iş kolundaki sendikalar,iktidar- muhalefet tüm siyasi partiler,tüm STK'lar ve kanaat önderleri her kes elini taşın altına koyarak Türkiye'deki başarı sıralamasında son 10'un içinden, ilk on'un içine getirmek için gayret gösterelim.  Diyarbakır'ı seven her kes üstüne düşeni yapması insani ve milli bir görevdir.Eğer bugün bu fırsatı kaçırırsak bir daha zor yakalarız.

    Sayın il milli eğitim müdürü Murat Küçükali'nin gayret ve  projeleri ülkemize ve ilimize hayırlı ve başarılı olmasını dilerim.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen