• KİMSE GÜCÜNE GÜVENİP ÜSTÜNLÜK GÖSTERMESİN

  KİMSE GÜCÜNE GÜVENİP ÜSTÜNLÜK GÖSTERMESİN
  Erhan BOZKURT

  KİMSE GÜCÜNE GÜVENİP ÜSTÜNLÜK GÖSTERMESİN

   

        Bir yandan kıtlık, bir yandan hastalık, bir yandan da sahtekarlık dolup taştı. Ama herkeste bir koşuşturmaca! bu gidiş nereye böyle? Ölümler arttı, dünyanın düzeni bozuldu, mevsimler karıştı. Fırsatçılar ve mirasçılar milletin yaşama hevesini öldürdü. Ama ne dert eden var ne de ders alan var.

        Dağlara buğdaylar serpin müslüman topraklarında hayvanlar açlıktan öldü demesinler diyen bir ümmetten, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyen bir ümmete döndük. Fakirlerden haberi olmayan zenginlerde, hastalıklardan haberi olmayan güçlülerde; bugünkü üstünlüğüne güvenip gücüne göre hareket etmesin! Yeri gelir sular yükselir, balıklar karıncaları yer, yeri de gelir sular çekilir karıncalar balıkları yer.

       Zamanın imparatorlarından olan Büyük İskender’in ölüm vasiyeti “Ben öldüğümde cenazeme; Ülkemin dört bir yanından insanları çağırın! Cenazemi en iyi doktorlar taşısın, Cenazemin; önünden askerlerim silahlarıyla, sağından alimler kitaplarıyla, solundan zenginler mallarıyla, arkasından ise fakirler yokluklarıyla yürüsün! Sağ elime bir altın küre verin, sol elimi ise boş bırakın. Bu durumu büyük İskenderin akıl hocası şöyle ifade etmektedir: “İskender size asılnda şunu anlatmak istemiş: cenazemi taşıyan doktorlar bile ölümün önüne geçemezler. Cenazenin önünden yürüyen askerler güçleriyle, sağından yürüyen alimler ilimleriyle, solundan yürüyen zenginler mallarıyla, arkasından yürüyen yoksullar gözyaşlarıyla dahi ölüme engel olamayacaklarını bilsinler. Ayrıca sağ elindeki altın küre ise bu dünyada sahip olabileceği her şeye sahip olduğunu, sol elinin boş olması ise ‘Bu dünyadan eli boş geldim eli boş gidiyorum!’ demektedir.

        Ey insanlar! Allah'ın vâdi gerçektir, sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı (şeytan) da Allah hakkında sizi kandırmasın! (Fatır süresi 5.ayet)

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen