Ali KUTAY

bilimkenti
Sosyal Çevre…

 

Hayatın anlamını bilmek kadar doğal ve güzel ne olabilir ki!

Düşünsenize bir farklı olan dünyayı birde kendi yaşam çerçevenizi… O kadar ayrı o kadar farklı çok şey var ki! Ne anlatılır nede yaşanır. İklimleri ayrı, kültürleri ayrı, insanları ayrı, düşünceleri ayrı, ayrıda ayrı. Kimi yerler zengin kimi yerler fakir misali…

 

Hayat işte yaşamaya değer. Biz ise yaşamın en uç ve kötü düşünceleri ile yaklaşıyoruz olaylara. Hatta çevremde o kadar dar görüşlü insan var ki sadece susuyorum karşılarında. Oysa bilmezler ki kendi küçük ütopyalarında o kadar iyimser düşünen olduğunu ve o kadar iyimser yaklaşan sadece insanların farklı görüşleri belki de insanları bu noktaya getiriyordur.

 

Bizlerde en iyisi mi hayatın tadını çıkarmanın yollarını arayalım tabi ki hayatın tadını çıkaralım derken diğer bir yandan hayatı zindan etmeyelim. Varsa küçük yaşam penceremiz (Aile ) onlarla zamanı en iyi şekilde geçirmenin yollarını araştırın. Zaten onlar bizlere farklı yaşantılar sunar. Kimi zaman mutlu kimi zaman mutsuz sonu olumlu olsun yeter.

 

Günümüz insanları bunları farklı yollarla aramaktadır. Oysa bazen ufacık sandığımız şeylerde nice mutluluklar ve güzellikler gizlidir. Ama şuan ki durum onu göstermiyor. İnsanların daha farklı, daha geniş ve daha büyük bir kitleye sahip olma hayalleri onları hayatın tuzağına düşürürken farkında dahi olmamaları hem üzücü, hamda farklı kılmalarıdır. Neden kendi sosyal çevrenden uzak duruyorsun. Kültürüne sahip çıkmıyorsun ve/ya hayatını o küçük sandığın çevre mahiyetinde sürdürmeye devam etmiyorsun. İşte şuan ki hayat farklılığımızın en değişken noktası burasıdır.

 

İşte hayatta buluna farklar bunlar. Kimine göre sosyal medya, kimine göre aile bağı. Sosyal medya geniş kitleye hitap ediyor olabilir. Fakat belli bir süre sonra o bağ artık can sıkıcı hal alabiliyor. Örneğin facebook çıkmadan önceki durum ile şuan ki durum arasında dağlar kadar fark olduğunu görebiliyoruz. Amacı dışında kullanılan bir sistem halini almış. Bunun dışında aile bağına bakarsak her geçen gün, ay, yıl içerisinde daha farklı bir yaşam içerisine girmek ve bu yaşam içerisinde daha farklı tatlar almak mümkündür. Eminim ki bu bağ ile her daim tercih edilen bir bağ olur.

 

Anlatılacak çok şey var aslında lakin bunları okuyacak ne zaman var nede takipçi… Neden mi? Sosyal ağ bu şekilde ilerlediği sürece yaşama tat katacak çok şey olmuyor diyebilirim.

 

Yazarın Diğer Köşe Yazıları