Adil YILMAZ

Her Gördüğün Sakalıyı Deden Sanma

 

 

Yaşadığımız dünyada milyarlarca insan Önyargı ile yaşamaktadır. Çünkü çelişkiler çözülmeden yanlış ve gerçekler bilinmez. Bir insan için bir şeyi yaşamadan işitmek ve görmek yetersizdir. Çünkü yaşayan bilir. Önyargılı kişi bir şeyi tartmadan, ölçmeden özünü bilmeden verdiği karardır.

Hep bilenim, bilgiliyim sözleri ile aldanır. Bir kişi Üniversite okumuş, İman Hatip okumuş, Medrese okumuş ancak vicdanı yoksa zalimin ta kendisidir. Sözde ve özde de budur. Ezen ve ezilen yani zalimler ve mazlumlar arasında Orta Yolcu olmayacaksın.

Pratikte mazlumların yanında zalimlere karşı yılmadan mücadele edendir. Semavi dinlerde İman ve Amel diyoruz. İman bir inancı kabul etmek o imanla pratikte yani ameli icra ederek yaşamaktır. Yani ikiyüzlü münafık demektir. İşte Önyargı ile yaşayanlar milyarlarca insanlardan biridir.

Örneğin aldığımız bir eşyada nasıl ki Kaliteli, Kalitesiz diyorsak Karakterli ve Karaktersiz insanları bilmekle Önyargıdan çıkarız.

Başta da söylediğimiz gibi Her Sakalıyı Gördüğümüzde Dedemdir demeyelim.

Bir çocuğu doğduğu evde dedesi daima kucağına almış, sevmiş, o çocukta hep dedesinin sakalını ele almış ve eğlenmiş. Bir yaşına gelince dedesinden başka sakalı bir yaşlıyı görmemiş. Çocuğun ninesi çocuğu bir gün kucağına alıyor ve sokağa gezdirmeye çıkarıyor. Tesadüf sakalı yaşlı bir adam sokakta yürürken onu görüyor, o çocuk gördüğü yaşlı kişiyi dedesi sanıyor.

Bu Önyargı ile ninesine nine, nine, nine bak dedem gidiyor diyor, ninede çocuğa çocuğum senin deden evdedir, her gördüğün sakalıyı deden sanma diyor.

 

Hz. Muhammed (s.a.s)in hadisiyle yazımızı bitirelim. Sulh selamettir. Yani barış güvendir. Nefsi Kıyas yani başkasının sana yaptığını kabul etmiyorsan sende aynısını başkasına yapma. Hz. Ali ve oğlu yani peygamber torunu Muaviye yandaşları Kerbelada katletti.

Hz. Muhammed’in bir görüşüyle bitirelim. Haksızlığa uğrayan hakkını aramazsa hakkını kayıp ettiği gibi onurunu da kaybeder.

Mazlumlar zalimlere karşı, yılmadan mücadelelerini verecekleri ümidiyle.

Biz cahil ve ezilenler olarak ezenlerin demagojik laflarla ve makyajlarıyla aldanmayalım. Bilinçle olmaya merhaba.

 

Saygı ve Selamlarımla….

 

Yazarın Diğer Köşe Yazıları