• Video Haber - Yapımı tamamlanan Sur evleri sahiplerine teslim edildi!

  Video Haber - Yapımı tamamlanan Sur evleri sahiplerine teslim edildi!
  Video Haber - Yapımı tamamlanan Sur evleri sahiplerine teslim edildi!
  04.05.2021 Salı

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR – Sur ilçesinde, terör örgütü PKK’nın çukur eylemlerinin ardından kamulaştırılan alanlardan Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde yürütülen çalışmalar kapsamında TOKİ'nin yapımını tamamladığı 28 konutun hak sahiplerine teslimi için tören düzenlendi.

  1’İNCİ ETAP TAMAMLANDI

  Konut teslim töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin, bir süre önce de Sur ilçesinin terörden tahrip edilen 6 mahallesinde 93 konutun teslimini yaptıklarını belirtti. Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde TOKİ'nin inşa ettiği konutların 1'inci etabı tamamlandığı aktaran Bilgin, kalan 4 etabın da 3 ay içinde tamamlanıp, hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi.

  “TALEP EDENLERE BEDELLERİNİ ÖDEDİK”

  “Bugüne kadar Sur'daki hak sahiplerinin yüzde 90'ına ulaştık” diyen Bilgin, “Ulaştıklarımızın da yüzde 87’siyle uzlaştık. Bizimle uzlaşmamış olanlar ilgili acele kamulaştırma dava süreçlerini başlattık. 528 dava açtık. Bunların 264 tanesinin davaları sonuçlandı. Toplamda rızai uzlaşma ya da acele kamulaştırma ile bugüne kadar 160 milyon TL ödeme yaptık. 7 milyon TL de kira desteği yaptık. Hak sahiplerinden talep edenlerden TOKİ konut sözleşmeleri imzaladık. Talep edenlere bedellerini ödedik. 3000'i aşkın hak sahibine nakdi olarak rızai uzlaşma ile bedellerini ödemiş olduk.

  SUR BİR AÇIK HAVA MÜZESİ

  Alanda şu anda devam eden çalışmalardan da tescilli yapıların restorasyonuna başladık. 244 tescilli yapının şu anda restorasyon süreci devam ediyor. Toplamda da 350 civarında tescilli yapının restorasyonu yapılacak, 106 tanesinin de proje ve ihale süreçleri devam ediyor. Sur bir açık hava müzesi. Sur'u bu açık hava müzesi ile gelecek nesillere ve tüm insanlığa ulaştırmak hedefindeyiz” dedi.

  “KONUTLAR HARABE VE İNŞAAT HALİNDE”

  Alipaşa Mahallesinde gerçekleştirilen anahtar teslimatında bazı hak sahipleri de kendilerine vaad edilen sözlerin yerine getirilmediğini belirterek duruma tepki gösterdi. Önceki yıllarda Sur’da yaşanan çatışmalarda evlerini bırakıp kaçtıklarını söyleyen Hasan Ölmez, yıllarca kirada yaşadıklarını ve devletinde sadece 2 yıl kendilerine kira yardımı yapıldığını belirtti. Anahtar teslimi yapılan TOKİ konutu için 800 bin TL ödemek zorunda olduğunu vurgulayan Ölmez, “Ben bu parayı nasıl ödeyeyim? 40 senede çalışsam ödeyemem. Bu 800 bin TL’yi ayda 4 bin 300 TL’lik taksitlere bölmüşler ama ben bu parayı ödeyemem. Teslim edilen konutlarında birçok eksiği var. Her taraf harabe ve inşaat halinde. 4 çocuk babasıyım. Gelin siz bu evde yaşayın, anlatılanlar gibi değil. Gidin halkın içine terör mağdurlarını görün” dedi.

  “TESELLİ İSTEMİYORUZ HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

  Bize bir TOKİ veriliyorsa bunun karşılıksız olması gerektiğini belirten Ölmez, “Bize ilk başta konutların karşılıksız ve borçsuz teslim edileceğini söylemişlerdi. Şimdi ise ayda 4 bin 300 TL'lik taksitlerle toplamda 800 bin TL'lik borcun altında olduğumu söylüyorlar. Türkiye'de; deprem, sel ve terör olayların da zararlar karşılıksız giderilir. Biz teselli istemiyoruz hakkımızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen