• Vali Karaloğlu: Diyarbakır’ın bir İslam şehri olduğunu hatırlatacağız

  Vali Karaloğlu: Diyarbakır’ın bir İslam şehri olduğunu hatırlatacağız
  Vali Karaloğlu: Diyarbakır’ın bir İslam şehri olduğunu hatırlatacağız
  08.05.2021 Cumartesi

  Vali Karaloğlu: Diyarbakır’ın bir İslam şehri olduğunu hatırlatacağız

   

  DİYARBAKIR – Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Diyarbakır’ın fethinin yıldönümü kapsamında yapacakları bu yılki etkinliklerde, fetih ruhunu yeniden yaşatmak istediklerini söyledi.

  Anadolu’nun İslam’a açılan kapısı Diyarbakır’ın fethinin 1382'nci yıl dönümü ile Ashab-ı Kehf Uyanış etkinliklerinin ele alındığı değerlendirme toplantısı Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'nun katılımıyla gerçekleştirildi. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve ilgili kurum yetkilileriyle video konferans sistemi üzerinden gerçekleştirilen toplantıda, Diyarbakır’ın fethinin 1382'nci yılında yapılacak etkinlikler masaya yatırıldı.

  “KENTİN DEĞERİNE GÖLGE DÜŞÜRÜLMEYE ÇALIŞILIYOR”

  İslam için önemli bir şehir olan Diyarbakır’ın Mekke’nin fethinden 9, Kudüs’ün fethinden ise sadece 1 yıl sonra Hazreti Ömer döneminde fethedildiğini hatırlatan Vali Karaloğlu, Diyarbakır’ın 1382 yıllık bir İslam şehri olduğunu ve yaklaşık 50 yıldır kentin değerine gölge düşürülmeye çalışıldığını vurgulayarak, fetih etkinlikleriyle kamuoyuna Diyarbakır’ın bu coğrafyadaki en önemli İslam şehirlerinden biri olduğunu hatırlatacaklarını söyledi.

  “FETİH RUHUNU YENİDEN YAŞATALIM”

  Amaçlarının herkesin ortak heyecanla sahiplendiği, toplumun bütün kesimlerine fetih heyecanının yansıtılacağı bir etkinlik yapılması olduğunu ifade eden Karaloğlu “Bu sene yapabildiğimiz alanda etkinlikleri yapalım, yapamadıklarımızı da dijital platformlar üzerinden yaparak mutlaka vatandaşlarımıza bu fetih coşkusunu, fetih ruhunu yeniden, özellikle gençlerimize yaşatalım, hissettirelim diye bir düşüncemiz var. Rabbim inşallah bu niyetlerimizin sonuçlarını almayı nasip eder” dedi.

  YEDİ UYURLARIN UYANIŞ GÜNÜ

  Fetih haftasıyla beraber 28 Mayıs’ta Lice’de Yedi Uyurların uyanış günü etkinliklerinin de yapılacağını aktaran Karaloğlu, fetih ve uyanış günü etkinliklerinin Diyarbakır'ın yeniden uyanışına vesile olmasını temenni etti. Ayrıca, 23-28 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek fetih etkinliklerinde Diyarbakır semalarında gösteri uçuşları ve farklı kulvarlarda birçok program düzenlenecek. (Haber Merkezi)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen