Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Apple kullanıcıları dikkat! Casus yazılım tespit edildi

Citizen Lab tarafından yapılan araştırmada yeni bir casus yazılım bulunduğu açıklandı. Apple kullanıcılarının cihazlarını güncellemesi gerektiği vurgulanan açıklamada etkilenen kişilere ilişkin detay paylaşılmadı.

Apple kullanıcıları dikkat! Casus yazılım tespit edildi

Kanada’nın önemli eğitim merkezlerinden biri olan Toronto Üniversitesi’nde 2001 yılında kurulan disiplinler arası bir laboratuvar olan Citizen Lab’ta yapılan bir araştırma sonucunda Apple cihazlarında casus yazılım tespit edildiği bilgisine yer verildi.

Citizen Lab yaptığı açıklamada, geçtiğimiz hafta Washington merkezli bir sivil toplum grubunun bir çalışanının Apple cihazını incelerken, söz konusu açığın cihaza NSO’nun Pegasus casus yazılımını bulaştırmak için kullanıldığını tespit ettiğini belirtti.

Araştırmacılar etkilenen kişi veya kuruluş hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

Dijital gözlemci, açığın iOS‘un en son sürümünü (16.6) çalıştıran iPhone‘ların kullanıcı tarafından herhangi bir etkileşim olmasa bile ele geçirilmesine izin verdiğini söyledi.

Apple, Citizen Lab tarafından bildirilen kusurları araştırdıktan sonra cihazlarında yeni güncellemeler yayınladı. Citizen Lab tüketicileri cihazlarını güncellemeye çağırdı.

Öte yandan İsrailli firma, hükümet yetkilileri ve gazetecilerin izlenmesi de dahil olmak üzere suistimal iddiaları nedeniyle 2021 yılından bu yana ABD hükümeti tarafından kara listeye alınmış durumda.