• Şanlıurfa Sanayi Sitesi esnafı elektrik kesintilerine karşı çözüm bulunmasını istiyor

  Şanlıurfa Sanayi Sitesi esnafı elektrik kesintilerine karşı çözüm bulunmasını istiyor
  Şanlıurfa Sanayi Sitesi esnafı elektrik kesintilerine karşı çözüm bulunmasını istiyor
  22.09.2022 Perşembe

   

  ŞANLIURFA- Şanlıurfa Evren Sanayi Sitesi esnafı, bölgede yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı mağdur olduklarını belirterek sanayi içerisine elektrik direği dikerek soruna çözüm aradılar.

  Yaklaşık bir buçuk aydır elektrik olmadığını söyleyen Şanlıurfa Evren Sanayi Sitesi esnafı, çözümü tahta direk dikerek bulmaya çalıştı.

  Elektrik direklerinden yeterli enerji alamadıklarını ve direklerdeki kabloların yere yakın olmasının faciaya davetiye çıkardığını ifade eden esnaf, sanayi içerisine tahta elektrik direği dikerek sorunu çözmeye çalıştıklarını vurguladı.

  Yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle iş yapamaz hale geldiklerini ve kesintiler yüzünden makinelerinin yanmasından dolayı zarar ettiklerini dile getiren esnaf, sorunlarına kalıcı bir çözüm bulunmasını istedi.

  Elektrik sorunları ile ilgili yetkililerle görüşmek istediklerini ifade eden esnaf, muhatap alacak birini bulamadıklarını belirtti.

  "KABLOLAR YERE YAKIN OLDUĞU İÇİN TEHLİKE ARZ EDİYOR"

  Elektrik kesintisi yüzünden iş yapamadıklarını söyleyen Hamza Kahraman, "Yaklaşık 8 aydır elektrik kesintisi yaşıyoruz. İşlerimizin takibini yapamayıp mağdur oluyoruz. Yetkililer sorunumuzu bir an önce çözsünler. Elektrik kesintisi yüzünden çalışamıyoruz, işlerimiz aksıyor. Kablolar ince olduğu kopuyor. Yere yakın olduğu için de tehlike arz ediyor. Makinelerimiz sık sık yanıyor. Yaşanan mağduriyet ekstra maliyet çıkarıyor. Esnaf olarak tahta elektrik direği diktik. Kendi sorunumuzu kendimiz çözmeye çalıştık. DEDAŞ'ı sürekli arıyoruz ama buraya gelip mağduriyetimizi gidermediler." dedi.

  "ELEKTRİK DİREKLERİNDEN YETERLİ ENERJİ ALAMIYORUZ"

  Yetkililerin elektrik kesintilerine çözüm bulamadığını ifade eden Sedat Aslan, "Şanlıurfa Evren Sanayi Sitesi'nin 68. Sokağında elektrik sorunu var. Sorunu yetkili kişilere ilettiğimiz halde uzatmalara gidiyorlar, herhangi bir çözüm bulamıyorlar. DEDAŞ ve Büyükşehir Belediyesine sesleniyoruz. Yaklaşık 12 yıldır buraya iskân ve imar verilmiş ama çalışma yok. Elektrik direklerinden yeterli enerji alamıyoruz. Buradaki makinalar yüklü miktarda enerji harcıyor diye direkteki kablolar ısınıp kopuyor. Durumu elektrik dağıtım şirketine bildiriyoruz, bize bir gün sonra ulaşım sağlıyorlar. Yetkililerimizle görüştük ama bize sağlıklı bir dönüş yapmadılar." diye konuştu.

  "YETKİLİLER SESİMİZ DUYUP BİR ÇARE BULSUNLAR"

  Yaşanan kesintiye çözüm olarak kendi özel elektrik hattını çektiğini belirten Bakır Balkesen, "Evren Sanayi Sitesinde elektrik sorunumuz var. Buraya elektrik yetersiz geliyor. Makinelerin dinamoları yanıyor. Esnaf mağdur oluyor. Elektrikler kesiliyor. İş yapamaz olduk. Yetkililer sesimiz duyup bir çare bulsunlar. Yollarımız çok kötüdür. Toz ve toprak içerisinde çalışıyoruz. Yolların altyapısı tamamlanıp asfaltlanması gerekir. Esnaf özel çektiğim elektrik hattından elektrik alıyor. Esnafın mağdur olmaması için onları idare ediyoruz. Elektrik direkleri tehlike saçıyor. DEDAŞ personel göndersin bu soruna bir yol çizsinler. Suriye bile böyle değil. Urfa vatandaşı olarak niye sıkıntı çekelim?" şeklinde konuştu.

  "DEDAŞ'A DEFALARCA GİTTİK AMA MUHATAP BULAMADIK"

  Elektriğin düşük gelmesi nedeniyle makinelerinin yandığını ve yaklaşık 150 bin lira zarar ettiğini vurgulayan Yakup Taş, "Elektriğin düşük gelmesi sonucu 12-13 makinem yandı. Sadece yanan cihazlara yaptığım masraf 100-150 bin liradır. Söz verdiğim ve malı yetiştirmem gereken yerler var. Siparişleri yetiştiremezsem ödeme alamam. Çek ve senetlerim var, ödeme yapmam gerekiyor. Elektrik buraya 140 fazda geliyor. Gelen faz bu fabrikaya yetmiyor. Yaklaşık bir buçuk aydır boş boş oturuyorum. Elektrik 5-6 aydır zayıf geliyordu; son bir buçuk aydır hiç gelmiyor. DEDAŞ'a defalarca gittik ama muhatap bulamadık. Bu işe artık bir el atsınlar. Ayda 100-150 bin lira fatura ödüyoruz. Belediye zaten çalışmıyor. Elektrik enerjisi doğru gelsin, bozuk yolu idare ederiz." ifadelerini kullandı.

  Konu ile ilgili DEDAŞ yetkililerinden alınan bilgilere göre, yatırım planı dahilinde gerekli çalışmanın yapılacağı kaydedildi. (İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen