Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uzmanlar: MS hastalarının hiçbir zaman umutsuz olmaması gerekir

Düzenli doktor takibinin, MS (Multiple skleroz) hastalığının seyrinde önemli rol oynadığına dikkat çeken uzmanlar, düzenli takip ile hasta yakınmalarının önemli ölçüde azaltılabildiğini belirtiyorlar.

Düzenli doktor takibinin, MS

Uzmanlar: MS hastalarının hiçbir zaman umutsuz olmaması gerekir

Dünya MS Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Bursa Çekirge Devlet Hastanesi’nde görevli Nöroloji Uzmanı Dr. Güneş Pay, MS hastalığının, vücudun iletimini sağlamakla görevli miyelin kılıfına saldırması ile oluştuğunun bilgisini verdi.

Demiyelinizan hastalık olarak adlandırıldığını dile getiren Dr. Pay, “Vücudun bağışıklık sistemi, sinir hücrelerinin bulunduğu miyelin kılıfına saldırır. Orayı tahrip eder ve orada sinir hücresinin fonksiyonlarını bozar. Böyle olunca hastalar; bulanık görme, çift görme, bir taraflarında güçsüzlük, yürümede bozukluk, dengesizlik, konuşma zorlukları, mesane zorlukları, idrar zorlukları ve bunun gibi bir sürü zorluklarla karşılaşır.”  dedi.

“MS, BİR İLAÇ VERDİK, TEDAVİ ETTİK GİBİ BİR HASTALIK DEĞİL KRONİK BİR SÜREÇTİR”

Son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte tablet ve iğne tedavilerinin hasta yakınmalarını uzun dönem takiplerle büyük oranda ortadan kaldırdığını dile getiren Pay, “MS, ‘bir ilaç verdik, tedavi ettik’ gibi bir hastalık değil. Maalesef kronik bir süreçtir. Hastaların zaman zaman şikâyetleri kötüleşiyor, zaman zaman iyileşiyor. Bazı hastalar tümüyle kötüleşmeye gidiyorlar. Bazı hastalar da bir kere atak geçirdikten sonra bir daha atak geçirmiyorlar. Bu biraz hastalığın o hastadaki seyrine bağlı olarak değişebiliyor. Ama biz uzun dönem takipler ve tedaviler ile bunları kontrol altına almaya çalışıyoruz. Yani hastanın günlük yaşantısına devam edebilme gücünü arttırmaya çalışıyoruz. Birçok hastada bunu başarıyoruz. O açıdan MS hastalarının hiçbir zaman umutsuz olmaması gerekir.” şeklinde konuştu.

“HASTALAR TAKİBİ BIRAKMAMALI”

Hastaların kronik takiplerine mutlaka gitmeleri gerektiğini söyleyen Pay, “Çünkü kronik takiplerde, hastanın durumuna göre tedaviler değişebilmektedir. Hastalara fizik tedavi, rehabilitasyon desteği verilebilmektedir. Gerekirse psikiyatrist tarafından, psikologlar tarafından antidepresan tedaviler ve terapi yaklaşımları gösterilebilmektedir. Multiple skleroz ve birden çok branşın yaklaşması gereken bir hastalıktır. Yani ana yönetici nöroloji uzmanıdır. Ama aynı zamanda ihtiyaç duyduğumuzda fizik tedavi uzmanları, psikiyatristlerden de destek alabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIKLI YAŞAYIN VE STRESTEN UZAK DURUN”

Multiple Skleroz hastasına yakınmaları giderek kötüleşecek şeklinde ön yargı ile bakılmaması ve negatif bakış açısına sahip olunmaması gerektiğini ifade eden Pay, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Savaşma gücümüzü artıran en önemli faktörlerden biri, hastanın sağlıklı yaşamasıdır. Yani bir hasta Multiple skleroz olduğunda yapabildiği ölçüde egzersiz öneriyoruz. Mutlaka dengeli beslenme, un ve şekerden uzak durmasını belirtiyoruz. Bunun dışında hastanın stres faktörleri çok önemli. Stresten uzak kalmasını, mümkünse depresyona girmemesini sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü bağışıklık sistemimiz için bunlar çok önemli. Yani beslenme, spor, egzersiz ve hastanın moral faktörleri çok önemlidir” diye konuştu.