Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Uzmanlar, çocuklarda yaygın olarak karşılaşılan durum konusunda uyardı!

Uzmanlar, çocuklarda yaygın olarak karşılaşılan ve zamanında tedavi edilmediğinde ileriki yaşlarda ancak cerrahi müdahale ile düzeltilebilen çene darlığı ve çene geriliği konusunda ebeveynlerin dikkatli olmaları hususunda uyarılarda bulundu.

Uzmanlar, çocuklarda yaygın olarak

Uzmanlar, çocuklarda yaygın olarak karşılaşılan durum konusunda uyardı!

 

Ortodonti Uzmanı Doç. Dr. Bülent Çatalbaş, aileleri uyararak, ortodonti tedavilerinde erken teşhis ve tedavi için 10-12 yaş aralığının çok önemli olduğunu kaydetti.

“ALT ÇENENİN SÜREKLİ TEK TARAFLI KAPANMASI ÇENE EKLEMİNDE BASKI VE HASARA YOL AÇMAKTADIR”

Ortodontik tedaviye başlama zamanı açısından ergenliğe girilen dönemin büyük önem taşıdığını, hatta üst çene darlığı olan hastalarda mutlaka ergenlik dönemi öncesi ortodontik tedavinin başlaması gerektiğini vurgulayan Çatalbaş, “Üst çene darlığında en tehlikeli tip tek taraflı darlık vakaları olup, kapanış esnasında alt çenenin sürekli yana kaymasına sebep olmaktadır. Alt çenenin sürekli tek taraflı kapanması ise çene ekleminde baskı ve hasara yol açmaktadır.” dedi.

Uzmanlar, çocuklarda yaygın olarak karşılaşılan durum konusunda uyardı!

“ALT ÇENE GERİLİĞİ VAKALARINDA İDEAL TEDAVİ YAŞLARI  KIZ ÇOCUKLARINDA 11-12, ERKEK ÇOCUKLARDA İSE 13-15 YAŞ ARALIĞIDIR”

Alt çenenin ileri olduğu vakalarda ise en geç 9-10’lu yaşlarda tedaviye başlanması gerektiğini belirten Doç. Dr. Çatalbaş, “Alt çene geriliğinde dişler kapalı pozisyonda iken dişler arasında bir parmak mesafeden fazla gerilik varsa tedaviye 8-10 yaş aralığında başlamak çok önemlidir. Alt çene geriliği vakalarında ideal tedavi yaşları  kız çocuklarında 11-12, erkek çocuklarda ise 13-15 yaş aralığıdır.” diye belirtti.

“ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİ İÇİN KONTROLLERİN MUTLAKA YAPILMASI GEREKİR”

Alt çenenin geriliği ve alt çene ileriliği vakalarında büyüme ve gelişim döneminden önce tedaviye başlanması halinde bu problemlerin hem şeffaf plak tedavisi, hem de diş teli tedavisi ile kolaylıkla çözülebileceğini söyleyen Çatalbaş, “Bu yaşlardan sonra ise tedaviler ancak cerrahi müdahale ile yapılabilmektedir. Dolayısıyla bu yaş aralığında çocuğu olan ailelerin, böyle bir durum söz konusu ise büyüme ve gelişim döneminden önce erken teşhis ve tedavi için kontrollerini mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Yaz tatilleri de bunun için uygun bir dönemdir.” şeklinde konuştu.