Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Geri ödeme listesine 81 ilaç eklenmesine eczacılardan destek!

Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, 79’u yerli üretim olmak üzere 81 ilacın daha Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) geri ödeme listesine alındığını duyurmuştu. Eczacılar, karara destek vererek, 81 kalem ilaçta geri ödeme kapsamına girmesinin sevindirici bir durum olduğunu belirttiler.

Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve

Geri ödeme listesine 81 ilaç eklenmesine eczacılardan destek! Eczacılar, karara destek vererek, 81 ilaçta geri ödemenin sevindirici olduğunu belirttiler.

 

BEDELİ ÖDENECEK İLAÇLAR LİSTESİNE DÜZELTME

 

Bakan Işık yaptığı açıklamada, “Sosyal Güvenlik Kurumumuzun Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi’nde yapılan düzenleme ile 79’u yerli üretim olmak üzere 81 ilacı daha geri ödeme listesine aldık. İlaçların hastalarımıza şifa olmasını temenni eder, vatandaşlarımıza sağlıklı bir ömür dilerim” ifadelerini kullanmıştı.

 

KANSER, DİYABET, ANTİBİYOTİK, EPİLEPSİ-MİGREN, OBEZİTE, HİPERTANSİYON, ALERJİ İLACI

 

SGK’nin konuyla ilgili duyurusunda ise bu ilaçlardan birinin kanser, 6’sının diyabet, 11’inin antibiyotik, 4’ünün epilepsi-migren, 2’sinin MS, 1’inin obezite, 2’sinin pulmoner hipertansiyon, 7’sinin alerji ilacı olduğunu belirtti.

 

Geri ödeme kapsamına alınan ilaçlar hakkında konuşan Bursa Eczacılar Odası Başkanı Adnan Erakın, bu durumın istedikleri, sevindikleri ve aynı zamanda kendilerini rahatlatan bir durum olduğunu söyledi.

 

“BU İLAÇLARI ÜCRETİYLE ALABİLİRSİNİZ AMA SGK KARŞILAMIYOR”

 

Erakın, “SGK’nın ödemediği fakat hekimlerin hastaları yazdığı bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçları hekimler hastaya reçete edip bu ilaçları kullanmak zorundasın diyor. Hasta eczaneye gidiyor. Eczane de bu ilaçları ücretiyle alabilirsiniz ama SGK karşılamıyor diyor. Bu ilaçlar 20 -30 bin arası rakamlara tekabül ediyor. Bu durumdan hastaya şu yol veriliyor. Dava aç bu dava sonucunda bu ilacı alabilirsin. Ama önce hasta ödemesini yapıyor. Daha sonra dava açıyor” diye belirtti.

 

“81 KALEM İLAÇTA GERİ ÖDEME KAPSAMINA GİRMESİ BİZLERİ RAHATLATAN BİR DURUMDUR”

 

Erakın, “Dava sonucunda ödeme kendisine geri ödeme yapılıp iade ediliyor. Fakat bu süreçte önce hasta bu ilacın ödemesini yapmak durumunda kalıyor.  İşte bu ara dönemde SGK’nın ödeme kapsamına girmediği ilaçlar için bu durum söz konusudur. Ama SGK’nın ödeme kapsamına girdiği zaman hasta böyle bir durumla karşı karşıya kalmıyor. Eczaneye gittiği zaman ilacını alabiliyor. 81 kalem ilaçta geri ödeme kapsamına girerek bizleri rahatlatan istediğimiz ve sevindiğimiz bir durumdur” diye konuştu.