Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DSÖ: Yılda 8 milyon insan tütün kullanımı nedeniyle ölüyor

Tütüne Hayır Günü dolayısıyla bir yazılı açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), her yıl yaklaşık 8 milyon insanın sigara kullanımı ve ona bağlı hastalıklar nedeniyle öldüğünü belirtti.

Tütüne Hayır Günü dolayısıyla

DSÖ: Yılda 8 milyon insan tütün kullanımı nedeniyle ölüyor. DSÖ, her yıl yaklaşık 8 milyon insanın sigara kullanımı ve ona bağlı hastalıklardan öldüğünü belirtti.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), ‘Dünya Tütüne Hayır’ günü kapsamında bu yıl ‘çocukları tütün endüstrisinin müdahalesinden korumak’ temasıyla birçok kampanya yürütüleceğini duyurdu.

 

Açıklamalarda 13-15 yaşları arasında tahmini 37 milyon gencin tütün kullandığını ve her yıl, 1.2 milyonu pasif içici olmak üzere toplamda 8 milyondan fazla insanın tütünden öldüğüne dikkat çekildi.

 

37 milyon genç tütün kullanıyor

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“2024 Dünya Tütüne Hayır Günü, hükümetleri kendilerini yağmacı tütün pazarlama taktiklerinden korumaya çağıran dünya çapındaki gençlere bir platform sunacak. Sektör, ömür boyu kâr elde etmek için gençleri hedef alıyor ve yeni bir bağımlılık dalgası yaratıyor. Çocuklar tüm bölgelerde yetişkinlerden daha yüksek oranlarda e-sigara kullanıyor ve küresel olarak 13-15 yaşları arasındaki tahminen 37 milyon genç tütün kullanıyor”