Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DSÖ, Gazze’de sağlık kuruluşlarına yönelik saldırıları kınadı

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Ghebreyessus, Gazze’deki sağlık kuruluşlarına yapılan saldırıların tümünün uluslararası hukuk ihlali olduğunu belirtti.

DSÖ, Gazze’de sağlık kuruluşlarına yönelik saldırıları kınadı

Dünya Sağlık örgütü Başkanı Tedros Ghebreyessus, Gazze’de sağlık kuruluşlarına yapılan saldırılar ile ilgili olarak, “Şu ana kadar DSÖ, 218’i işgal altındaki Filistin topraklarında ve 19’u İsrail’de olmak üzere sağlık hizmetlerine yönelik 237 saldırıyı doğruladı. Sağlık hizmetlerine yönelik saldırılar uluslararası insancıl hukukun ihlalidir.” dedi.

Ghebreyessus, Gazze‘deki insani durumun sürdürülemeyecek durumda olduğunu belirterek, “Gazze’de sahadaki durum tarif edilemez. Hastaneler koridorlarda yatan yaralılarla tıka basa dolu, morglar dolup taşıyor, doktorlar anestezi olmadan ameliyat yapıyor, bombardımandan kaçan binlerce insan sığınacak yer arıyor, yiyecek ve su sıkıntısı çeken aileler aşırı kalabalık okullara sığmaya çalışıyor. Tuvaletlerin taşması ve hastalık salgınlarının yayılma riski var. Her yerde korku, ölüm, yıkım, kayıp var.” açıklamasını yaptı.

DSÖ Başkanı, bölgeye olan yardımların yetersiz olduğuna vurgu yaparak, “7 Ekim’den önce temel ihtiyaç malzemelerini taşıyan günde ortalama 500 kamyon Gazze’ye geçiyordu. 7 Ekim’den bu yana toplamda sadece 217 kamyon giriş yaptı. İnsani müdahalenin ihtiyaç duyulan ölçekte sürdürülebilmesi için her gün yüzlerce kamyonun Gazze’ye girmesine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.