Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır Araştırma Hastanesinde “HIV/AIDS” semineri!

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma HastanesindeAralık Dünya AIDS Günü etkinlikleri kapsamında “HIV/AIDS” semineri düzenlendi.

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim

Hamza Özçelik

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 1 Aralık Dünya AIDS Günü etkinlikleri kapsamında yapılan seminer Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapıldı.

Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda, Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Mustafa Kemal Çelen ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Şafak Kaya sunum yaptı.

Prof.Dr. Mustafa Kemal Çelen konuşmasında; “Tanı konulan kişi sayısından çok daha fazla HIV pozitif vakası bulunmaktadır. HIV/AIDS, günümüzde artık tedavi edilebilir kronik bir enfeksiyon haline gelmesine rağmen halen önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir.” Dedi.

Prof.Dr. Şafak Kaya konuşmasında; “Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS) 2023 raporuna göre; dünya genelinde 39 milyon insanın HIV ile yaşadığı, 1,3 milyon insanın yeni tanı aldığı ve HIV/AIDS ile ilişkili nedenlerle 630.000 kişinin yaşamını yitirdiği bilinmektedir. Ülkemizin de içinde bulunduğu Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgelerinde yeni HIV enfeksiyonu tanısı alanların sayısı artmaya devam etmektedir” dedi.

Seminere, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü Yöneticilerinin yanı sıra Dicle Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Günay Saka ve sağlık çalışanları katıldı.