Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diş taşı nedir, nasıl tedavi edilir?

Diş yüzeyinde biriken plakların temizlenmemesi sonucu sertleşerek taş haline gelmesiyle oluşan diş taşı hakkında bilgi veren Dt. Öykümgül Hasırcıoğlu, düzenli fırçalama ile plağın diş yüzeyinden kaldırılması gerektiğini söyledi.

Diş yüzeyinde biriken plakların

Diş taşı nedir, nasıl tedavi edilir?

Diş taşı, diş yüzeyinde biriken plakların temizlenmemesi sonucu sertleşerek taş haline gelmesidir. Diş yüzeyini kaplayan plak, gıda maddeleri ve bakterileri içerir.

Düzenli fırçalama ile plağın diş yüzeyinden kaldırılması gerekir. Aksi takdirde halk dilinde ‘tartar’ olarak da bilinen diş taşına dönüşür. Diş taşı, dişleri ve diş eti sağlığını olumsuz etkileyebilir. Diş eti çekilmelerine neden olabilir. Bu da dişlerde sallanmaya ve dişleri kaybetmeye yol açabilir. Düzenli diş hekimi kontrolleri ile diş taşı durumu değerlendirilerek diş taşı temizliği yapılabilir.

Diş sağlığına iyi gelen besinler

Haliliye Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Dt. Öykümgül Hasırcıoğlu, “Diş taşı, diş yüzeyi üzerinde oluşan plağın minalizasyonu sonucunda oluşur. Diş taşları çok fazla bakteri bulundururlar. Bu yüzden diş etlerinde iltihaplanma, diş eti çekilmesi, kemik erimesine sebep olabilirler. Bu nedenle diş taşlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Diş taşlarının temizlenmesinin ardından düzenli olarak kontrole gelinmesi gerekiyor. Özellikle altı ayda bir kontrole gelinmesi daha sağlıklı olur hasta açısından. Diş taşlarının oluşmaması için günde en az iki defa iki dakika boyunca dişlerin fırçalanması gerekmektedir. Etkin ve aktif fırçalama için otomatik diş fırçası veya manuel diş fırçaları kullanılabilir.” dedi.