Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da “Hat Sanatı” Sergisi

Diyarbakır’da “Hattat Hamit Aytaç’ın İzinde Geleneksel Sanatlar Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Diyarbakır'da “Hattat Hamit Aytaç’ın

Diyarbakır’da “Hat Sanatı” Sergisi

 

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, Ali Emiri Kültür Sanat Sezonu kapsamında “Hattat Hamit Aytaç’ın İzinde Geleneksel Sanatlar Sergisi”nin açılışını gerçekleştirdi.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Hattat Hamit Aytaç’ın talebeleri ve o talebelerden ders alan üç kuşak öğrencilerin hüsn-i hat sanatı yolculuğunu anlatan “Hattat Hamit Aytaç’ın İzinde Geleneksel Sanatlar Sergisi”ni sanatseverlerle buluşturdu.

Diyarbakır'da "Hat Sanatı" Sergisi

Koleksiyoner, Araştırmacı-Yazar İbrahim Ethem Gören’in ve tezhip sanatçısı Özlem Gören’in aile koleksiyonundan bir seçki özelliğindeki sergide Hattat Hamit Aytaç’ın iki orijinal eseri de yer alıyor.

Diyarbakır'da "Hat Sanatı" Sergisi

DİYARBAKIR VALİSİ DE KATILDI

Vali İhsan Su, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki serginin açılışında yaptığı konuşmada, Diyarbakır’ın eğitimde, sağlıkta, ticarette, sanayide, tarımda önemli bir kent olduğunu vurguladı.

Her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da çalışmalar yaptıklarına dikkat çeken Vali Su, Diyarbakır’ın UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde Surlar ve Hevsel Bahçeleri olmak üzere iki eserinin bulunduğunu aktardı.

Vali Su, Diyarbakır Surlarında yürütülen yenileme çalışmalarında 33 burcun restore edildiğini, 33 burçta da çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Diyarbakır'da "Hat Sanatı" Sergisi

“DEĞERLİ BİR HİZMET”

Diyarbakır’ın maddi olarak verimli topraklara sahip olduğunu vurgulayan Vali Su, bu topraklarda önemli şahsiyetlerin de yetiştiğini kaydederek şunları ifade etti:

“Bunlardan bir tanesi bugün, adına sergi açtığımız dünyaca önemli Hattat Hamit Aytaç. Kendisi bu konuya büyük önem vermiş, çalışmış ve özel olarak çok önemli stiller de geliştirmiş, talebeler yetiştirmiş. Kendinden sonra da bu sanatın devam etmesini sağlamış.”

Vali Su, serginin sanatla ilgilenenler için çok değerli bir hizmet olduğunu ve hat sanatını seven gençler için ilham kaynağı olacağını aktardı.

Diyarbakır'da "Hat Sanatı" Sergisi

Konuşmasının ardından Vali Ali İhsan Su ve eşi Zeliha Su, katılımcılarla birlikte serginin açılışını gerçekleştirdi. Vali Su, sergiyi gezerek, Araştırmacı-Yazar İbrahim Ethem Gören’den sergi ile ilgili bilgi aldı.

Sergi, 21 Mart Perşembe gününe kadar açık kalacak. Programa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, tezhip sanatçısı Özlem Gören, Büyükşehir Belediyesi birim amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Diyarbakır'da "Hat Sanatı" Sergisi