EKONOMİ

İkinci el otomobil fiyatları çakılıyor! Yeni yasa herşeyi değiştirdi!

İkinci el otomobil fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüş neler oluyor sorusunu da akıllara getirdi. Görünen o ki yeni düzenleme fiyatların çakılmasına zemin hazırladı. İşte detaylar.

İkinci el otomobil fiyatları çakılıyor! Yeni yasa herşeyi değiştirdi!

Son yıllarda ikinci el otomobil fiyatları ön görülemez şekilde artış gösterdi. Elbette bu bir arz – talep meselesi fakat sıfırı 600 bin TL olan bir otomobilin 3 yaşında versiyonuna da 700 bin TL ödemek kimsenin işine gelmiyor. Lakin bu durum son buluyor.

Hali hazırda ülkemizde otomobil fiyatlarında büyük bir adaletsizlik söz konusu. Bunu şu basit örnekle açıklamamız mümkün. Şu anda Fiat’ın resmi sitesinde en ucuz sıfır Egea 450 bin TL civarında bir fiyattan satılıyor. Aynı otomobilin ikinci el sitelerindeki fiyatı ise 620 bin TL.

Bu durumun temel nedeni ise Fiat’tan otomobil almak istediğinizde size 1 sene sonrasına gün vermeleri. Elbette içeride tanıdığınız varsa ya da farklı yöntemler devreye sokarsanız bu süre düşecektir. Fakat son 2 düzenleme ile birlikte bu durum değişiyor.

Artan ikinci el fiyatlarıyla birlikte iki farklı düzenleme yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeler etkisini hemen göstermeye başladı. Özellikle sıfır otomobillerin ikinci el ilanlarında gözle görülür düşüşler yaşanmaya başladı. Peki bu düzenlemeler tam olarak neleri kapsıyor.

Öncelikli olarak otomobil bayilerinin sıfır liste fiyatı üzerine ikinci el otomobil satışı yasaklandı. Yani bir bayiye gittiğinizde size sıfırı yok ama dilerseniz sıfır gibi ikinci elini liste fiyatı + 100 bin TL gibi bir fiyata alabilirsiniz deme şansları yok.

İkinci düzenleme ise tabi ki online satışın önünün açılması. Bu düzenleme TOGG’un satışı öncesinde hayata geçmişti. Nitekim ilk kullanan Tesla oldu. Tesla hali hazırda ikinci el sitelerde 2.8 milyona satılan Model Y’yi ülkemizde 1.6 milyona satışa sununca, ikinci elciler patladı. Tesla Model Y fiyatları hızlı şekilde düştü.

Tesla’nın ardından sıra Mercedes’e geldi. Mercedes artık bayilerini kapatmak için geri sayıma geçmiş durumda. Bu yıl içerisinde online satış kanalı tamamen devreye girecek. Böylece ikinci elçilerin ellerindeki sıfır Mercedesler de patlamış olacak.

Üçüncü olarak sıra Avrupalı otomobil devlerine gelmiş olacak. Bu devler de 2024 itibariyle online satışa geçip bayilerini kapatacaklar. Görünen o ki 2024 yılı itibariyle otomobil fiyatlarında ciddi düşüşler bizleri bekliyor olacak.

ddd