• Havaların soğumasıyla bitkisel çaylara talep arttı

  Havaların soğumasıyla bitkisel çaylara talep arttı
  Havaların soğumasıyla bitkisel çaylara talep arttı
  29.09.2022 Perşembe

   

  BATMAN- Batman’da havaların soğumasıyla birlikte grip ve soğuk algınlığından korunmak isteyen vatandaşlar, bitkisel çaylara rağbet göstermeye başladı.

  Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından ve gripten korunmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için aktarcıların yolunu tutan vatandaşlar, bitkisel ürünlere yoğun ilgi gösteriyor.

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da havaların soğumasıyla birlikte bitkisel ürünlere yönelik talebin artmaya başladığını belirten aktar Hüseyin Meviş, halkın ıhlamur, zencefil, ada çayı gibi ürünlere yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

  “VATANDAŞLAR AKTARLARA GİTMEYİ TERCİH EDİYOR”

  Havaların yavaş yavaş soğumaya başladığını ifade eden Meviş, “Kış aylarının gelmesine sayılı günler kaldı. Akşamları millet evlerinde pencerelerini açtığında soğuk, kapattığında ise sıcak oluyor. Bundan dolayı grip sayısı yükseldi. Böyle olunca da vatandaşlar hastane yerine aktarlara gitmeyi tercih ediyor. Bunun nedeni ise bitkisel çayların daha doğal ve zararsız olmasıdır. Müşterilerimizin en çok tercih ettiği bitkiler ıhlamur, kış çayı, nane limon, hatmi çiçeğidir.” dedi.

  “KIŞ ÇAYI HER ZAMAN TÜKETİLEBİLİR”

  Havaların soğumasıyla birlikte bitki çaylarına talebin arttığına dikkat çeken Meviş, şunları söyledi:

  “Buraya gelen kimi vatandaşlar öksürük, soğuk algınlığı, grip, burun akıntısı şikâyetlerini dile getiriyor. Biz de öksürüğü olana hatmi çiçeği, kış çayı, nane limon, ıhlamur ve özel birkaç karışımımızı tavsiye ediyoruz. Yaz ayları boyunca bitki çaylarını soran olmuyordu, havaların soğumasıyla birlikte bitki çayına talep arttı. Vatandaşlarımıza tavsiyemiz; 8 bitkiden oluşan ve soğuk algınlığı, bronşit, öksürük gibi rahatsızlıklara iyi gelen kış çayını her zaman tüketebilirler.”

  “BİTKİSEL ÇAYLARI SÜREKLİ ALIYORUM”

  Aktarcı esnafına bitkisel ürün almaya gelen Emrullah Saygın, “Bitkisel çayları sürekli alıyorum, kullandığımda da gayet iyi geliyor. Kış aylarının vazgeçilmezi bitki çaylarıdır. Genelde papatya çayı, ıhlamur gibi çayları alıyorum. Bu aldıklarım boğaz ağrılarına, mide rahatsızlığına iyi geliyor ve bağırsakları çalıştırıyor. Havalar soğuduğu için bitkisel çayları içmek iyi gelecektir.” dedi.

  “KIŞ ÇAYINI KULLANMAK İYİ GELİYOR”

  Bir diğer vatandaş Cudi Merai, “Havalar bir soğuk, bir sıcak olduğu için hastalandım. Grip olduğum için buraya geldim. Kış çayı aldım. Herkese de tavsiye ediyorum. Doktora gitmeden ve ilaç kullanmadan önce kış çayını kullanmak daha iyi geliyor.” ifadelerini kullandı.(İLKHA)

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen