Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Lüks araç vurgunu!

Ticaret Bakanlığı, 530 milyon lira değerinde 358 lüks aracın sahte faturalarla ithalatının tespit edilerek cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

Lüks araç vurgunu!

Lüks araç vurgunu! Ticaret Bakanlığı, 530 milyon lira değerinde 358 lüks aracın sahte faturalarla ithalatının tespit edilerek cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

 

Ticaret Bakanlığı, 358 adet lüks aracın sahte faturalarla ülkeye sokulduğunu tespit etti. Piyasa değerinin 530 milyon lira olduğu açıklanan araçlarla ilgili olarak olaya karışan firma ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulduğu ve araçlara el konulmasının talep edildiği açıklandı.

 

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Paralel ithalat (grey market) yoluyla yapılan lüks araç ithalatlarından piyasada haksız ticari avantaj elde etmek amacıyla gerçeğe aykırı belgeler ile gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin işlem yapan firmalara yönelik ticaret bakanlığımızca yürütülen inceleme ve soruşturmalar devam etmektedir.

 

Bu çerçevede ticaret bakanlığımız müfettişlerince yapılan incelemelerde firmalar tarafından gerçekleştirilen muhtelif marka/model lüks araç ithalatlarında; düşük kıymetli sahte/çifte faturalar ve sahte A.TR dolaşım belgeleri kullanılarak 358 adet lüks aracın ülkemize sokulduğu tespit edilmiştir. Bu meyanda soruşturma raporları ile bahsedilen işlem ve eylemleri yapan firma ve şahıslar hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunarak araçlara el konulması ve müsaderesi talep edilmiştir. Ayrıca bu işlemlerden kaynaklanan yaklaşık 530 milyon TL tutarındaki kamu zararının ilgili firmalardan tahsili yoluna gidilmiştir.

 

Bakanlığımız lüks otomobil ithalatlarındaki ihlallerin tüm yönüyle ortaya çıkarılması, yapılan usulsüzlükler ile haksız rekabet oluşturan eylemlerin engellenmesi amacıyla gözetim ve denetim faaliyetlerini sürdürmekte olup kamu maliyesinin haklarının korunması ve gümrük mevzuatına uygun şekilde işlem yapılması için gerekli tüm tedbirleri almaya kararlılıkla devam edecektir.”