Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

BİSAM açıkladı: Açlık sınırı asgari ücreti aştı!

Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin yayımladığı son verilere göre, açlık sınırı 17 bin 756 lira, yoksulluk sınırı ise 61 bin 418 lira olarak gerçekleşti.

Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları

BİSAM açıkladı: Açlık sınırı asgari ücreti aştı! Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi’nin son verilerine göre, açlık sınırı asgari ücreti aştı.

 

AYLIK 17 BİN 756 LİRA OLDU

 

DİSK/Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi(BİSAM), açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. TÜİK harcama gruplarına göre endeks rakamları, 2003 yıllı madde fiyatları ile İstanbul Halk Ekmek, zincir market cari ay internet fiyatları ve BİSAM Beslenme Kalıbı üzerinden yapılan hesaplamaya göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Nisan 2024 için 17 bin 756 lira oldu. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 61 bin 418 lira olarak gerçekleşti.

 

 

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 

“Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir.

 

Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 4.914 liradır. Bu değer yetişkin bir kadın için 4.732, 15-18 yaş bir genç için 4.961, 4-6 yaş arası bir çocuk için 3.149 liradır. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 17 bin 756 lira olarak tespit edilmiştir.

 

Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 61 bin 418 liraya ulaşmaktadır.

 

TEK BAŞINA YAŞAYANIN YOKSULLUK SINIRI NE KADAR?

 

Tek başına yaşayan bir kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için yapması gereken mutfak harcamaları ile yaşamını idame ettirmek için yapması gereken barınma, ulaşım, eğitim, sağlık vb. harcamalarının toplam tutarı ise en az 28.458 lira olmalıdır. Buna göre tek başına yaşayan bir kişi için yoksulluk sınırı 28.458 lira olarak tespit edilmiştir”