Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Binlerce zehirli böcekle yakalanan profesör gözaltına alındı

İstanbul’da Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele ekipleri tarafından İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen operasyonda; valizinde 58 adet klipsli poşet içerisinde Türkiye’ye ait endemik türde bulunan akrep, tarantula, örümcek gibi türlerden oluşan yaklaşık 1500 zehirli hayvan ve içerisinde sıvı bulunan 88 adet şişe ele geçirilen ABD vatandaşı Prof. Lorenzo Prendini gözaltına alındı.

İstanbul’da Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele

Binlerce zehirli böcekle yakalanan profesör gözaltına alındı

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin başlattığı çalışmada, Türkiye’de yaşayan endemik türdeki zehirli hayvan türlerinin DNA bilgilerinin kopyalanarak ve zehirlerinin sağılma yöntemiyle biriktirilerek maddi değerleri yüksek ilaç yapımında kullanıldığını belirledi.

Ekipler, yurt dışına çıkarılması yasak olan bu hayvan türleri ile ilgili İstanbul Havalimanı’nda operasyon düzenledi.

Düzenlenen operasyonda, şüpheli bir kişinin valizinde yapılan aramada, valizinde 58 adet klipsli poşet içerisinde Türkiye’ye ait endemik türde bulunan akrep, tarantula, örümcek gibi türlerden oluşan yaklaşık 1500 zehirli hayvan ve içerisinde sıvı bulunan 88 adet şişe ele geçirildi.

Binlerce zehirli böcekle yakalanan profesör gözaltına alındı

Gözaltına alınan kişinin, Amerika’nın New York kentindeki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi Müdürü Prof. Lorenzo Prendini olduğu öğrenildi.

Örümcek, akrep ve tarantula uzmanı olan (Araknolog) ve birkaç hafta önce Türkiye’ye gelen şahsın, çeşitli illerde bulunan endemik türdeki hayvanları yakaladığı değerlendirildi. Hayvanların zehrinden elde edilen ilacın 1 litresinin piyasa değerinin 10 milyon dolar olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınan Prof. Lorenzo Prendini’nin emniyetteki işlemleri sürüyor.