Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bayram tatili için yola çıkanlar dikkat!

Uzun süre yola bakmanın otoyol hipnozuna yol açabildiğini belirten uzmanlar, “Gözleriniz bir noktaya takılırsa ve göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlarsa, aracı güvenli bir yerde durdurup dinlenin veya mümkünse şoför değiştirin” tavsiyesinde bulunuyor.

Uzun süre yola bakmanın

Bayram tatili için yola çıkanlar dikkat! Uzmanlar, uzun süre yola bakmanın otoyol hipnozuna yol açabildiği uyarısında bulundu.

 

GÜVENLİ SEYAHATİN İPUÇLARI

 

Kurban Bayramı’nda seyahat öncesi araç ve lastik bakımı ihmal edildiğinde; yolculuk sırasında ise trafik kurallarına ve güvenli sürüş tekniklerine uyulmadığında kazalar yaşanabiliyor.

 

Bir lastik şirketi, Kurban Bayramı öncesi güvenli bir seyahatin ipuçlarını paylaştı.

 

Kurban Bayramı tatilinde uzun yola çıkmayı planlayan sürücülerin, güvenli bir yolculuk için araç ve lastik bakımlarını ihmal etmemeleri gerekiyor.

 

Sürücüler rot balans ayarı ve lastik basıncı gibi kontrolleri mutlaka yaptırmaları gerekiyor. Ayrıca aracın yağ seviyesinin ve filtresinin, fren sisteminin yani fren balatalarının, disklerinin ve fren hidroliğinin kontrolünün ihmal edilmemesi gerekiyor.

 

Acil bir durum için ilkyardım çantası, yangın söndürücü, yedek lastik, takviye suyu ve yağ gibi ekipmanların da hazır bulundurulmasının şart.

 

Sürücülerin diğer dikkat etmesi gerekenler şöyle:

 

Uyku ve Beslenme: Seyahat sırasında dinlenmiş ve dinç olmanız önemlidir. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce yeterince uyuyun ve ağır yiyecekler tüketmekten kaçının.

 

Kıyafet Seçimi: Rahat, sizi sıkmayan ve terletmeyen kıyafetler tercih edin.

 

Otoyol Hipnozu: Uzun süre yola bakmak, otoyol hipnozuna yol açabilir. Gözleriniz bir noktaya takılırsa ve göz kapaklarınız ağırlaşmaya başlarsa, aracı güvenli bir yerde durdurup dinlenin veya mümkünse şoför değiştirin.

 

Mola: Kısa da olsa, iki saatte bir mola verin. Seyahat esnasında dinlediğiniz müziği ara ara değiştirin ve camı açarak temiz hava alın. Bu, dikkatinizi artırır.

 

Hız ve Güvenlik: Hız limitlerine uyun, takip mesafenizi koruyun ve emniyet kemeri takın. Arka koltukta oturanların da emniyet kemerlerini takmalarını sağlayın.

 

Sürüş Rutini: Sürüş sırasında su, çay, kahve içerek veya bir şeyler atıştırarak rutinden çıkın. Ancak mola yerlerinde ağır ve sindirimi zor yiyeceklerden kaçının.