Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

10 yılda 671 çocuk iş cinayetinden öldü!

İSİG’in çalıştırılan çocuklara dair hazırladığı raporunda, 2013’ten bu yana en az 671 çocuğun iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtildi.

İSİG’in çalıştırılan çocuklara dair

10 yılda 671 çocuk iş cinayetinden öldü! İSİG’in çalıştırılan çocuklara dair hazırladığı raporunda, 2013’ten bu yana en az 671 çocuğun iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği belirtildi.

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, çalıştırılan çocuklara dair hazırladığı raporu açıkladı. 2013’ten bugüne kadar yaşanan süreci kapsayan raporun, Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) kapsamında staj gördüğü işyerlerinde yaşamını yitiren çocuklar Arda Tonbul ve Erol Can Yavuz şahsında bütün çalıştırılan çocuklara adandığı ifade edildi. Raporda, 2013’ten bu yana en az 671 çocuğun iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi aktarıldı.

En fazla çocuk işçi cinayeti Şanlıurfa’da

 

İş cinayetlerinin kent bazında en yüksek olduğu kentin 49 ölüm ile Riha olduğu belirtildi. Yaşamını yitiren çocukların 573’ünün erkek, 98’inin ise kız çocuğu olduğu belirtildi.

 

Raporda, trafik-servis kazaları yüzde 28, boğulma-zehirlenme yüzde 17, ezilme-göçük yüzde 14 olarak kaydedildi.

 

İş kollarına göre ölümlerinde yer aldığı raporda, 380 çocuğun tarım/orman, 71 çocuğun inşaat/yol, 46 çocuğun işçi metal, 45 çocuğun işçi konaklama, 23 çocuğun ise gıda iş kolunda yaşamını yitirdi belirtildi. Raporda, ayrıca iş cinayetinde yaşamını yitiren 79 çocuğun ise mülteci/göçmen olduğu aktarıldı.