Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da Tıp Fakültesi öğrencilerine suyun yolculuğu anlatıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ Genel Müdürlüğü, küresel ısınmayla birlikte artan su krizine dikkat çekmek ve suyun kullanımıyla ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla tıp fakültesi öğrencilerini İçmesuyu Arıtma Tesisinde ağırladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi DİSKİ

Diyarbakır’da Tıp Fakültesi öğrencilerine suyun yolculuğu anlatıldı

Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencilerini İçmesuyu Arıtma Tesisinde konuk etti.

Programda, dünya genelinde su kaynaklarının azalması nedeniyle suyun önemine değinildi, musluklardan akan suyun zorlu aşamalardan geçtiği anlatıldı. Su tasarrufunun önemi ve tasarruf için alınabilecek tedbirler hakkında öğrencilere bilgi verildi.

Suyun serüveni ve kalite değerleri anlatıldı

Etkinlikte öğrencilere Dicle Barajı’ndan 32 kilometre boyunca yol alarak arıtma tesisine gelen ham suyun debi ölçümü, havalandırma yapısı, ön klorlama, hızlı karıştırıcılar, dağıtım odaları, durultucular, filtreler, klor temas tankı ve arıtma deposundan kentte bulunan diğer depolara gelişi ve depolardan su şebekelerine dağıtımı hakkında bilgi verildi. Öğrenciler bu birimleri tek gezerek suyun geçtiği işlemleri yerinde izleme şansı buldu. Öğrenciler daha sonra SCADA odasında suyun kent merkezinde nasıl izlendiğini, Su Kontrol Laboratuvarında ise su analizlerinin yapımına tanıklık etti.