Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’deki işsizlik oranı açıklandı

TÜİK’in rakamlarına göre, Türkiye’de işsizlik oranı, nisanda bir önceki aya göre 0,1 puan gerileyerek yüzde 8,5 oldu. Dar tanımlı işsizlik ise yüzde 8,5 olarak açıklandı.

TÜİK'in rakamlarına göre, Türkiye'de

Türkiye’deki işsizlik oranı açıklandı! TÜİK’in rakamlarına göre, Türkiye‘de işsizlik oranı, nisanda bir önceki aya göre 0,1 puan gerileyerek yüzde 8,5 oldu. Dar tanımlı işsizlik ise yüzde 8,5 olarak açıklandı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayı işgücü istatistiklerini açıkladı. Buna göre, 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı nisanda bir önceki aya göre 18 bin kişi azalarak 3 milyon 42 bin kişi oldu. Dar tanımlı işsizlik oranı ise 0,1 puan azalarak yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşti. Gerçek işsizlik oranını gösteren zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı ise 3,1 puan artarak yüzde 27,2 oldu.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 7,2 iken kadınlarda yüzde 11,1 olarak tahmin edildi.

cocuklar-kis-hastaliklarindan-nasil-korunur

İstihdam oranı yüzde 49,5

İstihdam edilenlerin sayısı nisanda bir önceki aya göre bin kişi azalarak 32 milyon 618 bin kişi, istihdam oranı ise 0,1 puan azalarak yüzde 49,5 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 66,9 iken kadınlarda yüzde 32,5 olarak gerçekleşti.

İşgücü bir önceki aya göre 18 bin kişi azalarak 35 milyon 661 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise aynı seviyede kalarak yüzde 54,2 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 72,1 iken kadınlarda yüzde 36,6 oldu.

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 14,5 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 12,2, kadınlarda ise yüzde 19,1 olarak tahmin edildi.

İstihdam edilenlerden referans döneminde işbaşında olanların, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi nisanda bir önceki aya göre 0,6 saat artarak 44,3 saat olarak açıklandı.

Geniş tanımlı işsizlik aylık 3,1 puan arttı

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı nisanda bir önceki aya göre 3,1 puan artarak yüzde 27,2 oldu.

Zamana bağlı eksik istihdam ve işsizlerin bütünleşik oranı yüzde 19,7 iken işsiz ve potansiyel işgücünün bütünleşik oranı yüzde 17,1 olarak tahmin edildi.