Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İkinci el otomobil satışlarında durgunluk yaşanıyor

Son yıllarda fiyatlarında yaşanan fahiş artış nedeniyle sık sık gündeme gelen ikinci el otomobil piyasasında durgunluk yaşanıyor. Bu durgunluğun fiyatları ise henüz etkilemediğini belirten sektör temsilcileri, piyasadaki durgunluğun süreceğini belirtiyor.

Son yıllarda fiyatlarında yaşanan

Batman Auto Store Derneği Başkanı Hasan Gönkek, İLKHA muhabirine yaptığı açıklamada, ikinci el araç piyasasındaki hareketliliğin, uzun bir zamandır yerini durgunluğa bıraktığını söyledi.

Araç satışlarında durgunluk olsa da bu durumun fiyatları olumlu yönde etkilemediğini ifade eden Gönkek, “Son dönemlerde ikinci el otomobil piyasasında biraz durgunluk var ama otomotiv sektöründe fiyat düşüşü yok. Piyasada genel olarak bir durgunluk var. Hatta otomobil bayilerinde zam var ve geçen ay sıfır araçlara zam yapıldı.” dedi.

Son 15-20 gündür otomobil sektöründe bayağı bir durgunluğun olduğunu aktaran Gönkek, “Bu durgunluğun sebebi ise vatandaşın ya gayrimenkule ya dövize ya da başka yatırımlara yönelmesindendir. Bundan dolayı hem araçların hem de konutların satışları durmuştur.” diye konuştu.

“ARTIK PİYASADA ARAÇ VAR”

Şu anda otomotiv fiyatlarında bir düşüş beklemediklerini vurgulayan Gönkek, şöyle devam etti:

“Tabi fiyatların da artık yükselmeyeceği gözüküyor. Çünkü ülkemizde ve piyasada artık sıfır araç var ve isteyen bulabiliyor. Daha önce ikinci el araçların fiyatı bayilerde bulunan araçların üstünde satılıyordu. Şimdi bunun önünü biraz da olsa kestiler. Sıfır araç olduğu için bayilerde liste fiyatının altına araç veriyorlar. O yüzden araç fiyatları yükselmez ama düşüşte olmaz. Genel olarak otomotiv sektöründe bu aylardan sonra aralık ayına kadar durgunluk yaşanıyor.”

İleriki zamanlarda araç piyasasının geleceği durumla ilgili bir tahminde bulunamadıklarını belirten Gönkek, “Döviz ve altın fiyatları bu şekilde durursa sıkıntı olmaz ama artarsa araba fiyatlarına da yansır. Döviz kuru oynadığı gibi otomotive de yansıyor.” ifadelerini kullandı.

“ÇOK FAZLA VERGİ ÖDÜYORUZ”

Türkiye’de vergi artışlarının piyasayı sıkıntıya soktuğunu kaydeden Gönkek, şunları söyledi:

“Ülkemizde ÖTV çok fazla. Biz bir araç için 3 kat ÖTV veriyoruz. Maalesef parası olmayan bir vatandaş için araba almak çok büyük bir hedef olmuş durumda. Tabi parası olanlar için bir sorun değil. Hükümetin artık araç fiyatlarıyla ilgili bir çalışma yapması lazım. Çünkü her eve bir araç şarttır. O yüzden araçlarda bir indirim yapılsaydı çok iyi olurdu. Hükümetten istediğimiz bu artışların önünü kesmeleridir.”