Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da ikinci el araç piyasası durdu!

Faiz oranlarının yükselişi, altın fiyatlarında beklenmedik artışından sonra bir ara neredeyse ev fiyatlarıyla yarışan araba fiyatları tam tersi yönde seyir ederek büyük bir düşüşe geçti. Diyarbakır’da neredeyse durma noktasında olan ikinci araç piyasası ve araç fiyatlarının beklenmedik düşüşü hakkında konuşan Galerici Uğur Güler, “Durum böyle devam ederse fiyatlar daha da düşecek. Özellikle yılbaşından sonraki kur belirleyici olacak. Faizin yüksekliğinden dolayı kimse kredi alamıyor bu yüzden piyasa durgun” diye konuştu.

Diyarbakır’da ikinci el araç piyasası durdu!

Hamza Özçelik- Ferhat Aygün

Türkiye’de Mehmet Şimşek Ekonominin dümenine geçtiğinden beri faiz yükseltme politikasını izledi. Faiz yükselişinden sonra altın düşüşe geçti derken İsrail-Filistin savaşının patlak vermesi altında ibreyi yeniden yukarıya kırdı.

 

Ekonomide gelgitler yaşanırken, insanlar için en önemli ihtiyaçların başında gelen konut ve araba fiyatlarında gözle görülür düşüş, piyasalar da ise durgunluk belirdi. Bunların yanı sıra 1 Kasım’da yürürlüğe giren otomobil fiyatları ile ilgili düzenleme sonrası araba fiyatlarında düşüş yaşanmaya başladı. Araba fiyatlarının düşüşünden sonra Ticaret Bakanı Ömer Bolat da, “İkinci el otomobil fiyatlarında yüzde 15’e varan düşüşler var, aslında bu devam edecek. Birinci el sıfır araçlarda da yüzde 15, 20’ler arasında kampanyalarla indirimler yapılıyor” ifadelerini kullandı.

“BÖYLE DEVAM EDERSE DAHA DA DÜŞER”

Diyarbakır Özgür Haber olarak özellikle otomobil piyasanın son durumunu ve piyasada olası hareketlerin neler olabileceğini Galerici Uğur Güler’e sorarak yanıt aradık. Piyasaların böyle devam etmesi takdirde daha da düşeceğinin altını çizen Güler, “Açıkçası şu anda iş neredeyse iş yapamaz hale geldik. 2 ay öncesine kadar işler çok iyiydi ama şuanda piyasalar çok durgun bundan dolaysıda kimse gelip gitmiyor. Bir ara eski model arabalar bile 100 binin altında yoktu ama şuanda neredeyse hepsinde yüzde 30’luk bir düşüş var. Pazarlarda normal arabalar 250 binin altında bulunamazdı fakat piyasalar hepsini büyük oranda etkiledi.” diye belirti.

“KREDİ MUSLUKLARI KAPALI”

İnsanlar kredi çekemedikleri için araba alamadığını söyleyen Uğur Güler, “Merkez bankasının faizi yükselmesinden dolayı bankalar artık eskiye göre kredi veriyor bankalar verse bile insanlar yüksek faizden dolayı kredi alamıyor kredi alamayınca da araba alamıyorlar bundan mütevellit sarışlar durma noktasına geldi. Ben piyasaların tekrar canlanması için faizlerin düşmesi gerektiğini düşünüyorum” diye ifade etti.

“HİÇ TALEP YOK”

Vatandaşlardan arabalar için hiç talep olmadığını altını çizen Güler,” Bakanlığın  ikinci el otomobil satışlarında ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre koşulu getiren düzenlemesi satışları durdurdu” dedi.

“YILBAŞI ÖNEMLİ BİR TAKVİM”

Yılbaşının fiyatlar için önemli bir takvim olduğunu ifade eden Güler, “Yılbaşından sonra asgari ücret belli olacak. Asgari ücretle birlikte zamlar ve diğer sektörlerin ne olacağı da belli olacak bu yüzden araba fiyatlarının durumu daha netleşir. Yükselişler de yaşanabilir tersi istikamette düşüşte yaşanabilir” dedi.