Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır’da ATM’lerden Yapılan İşlemlerin Masraflarına Zam Geldi!

ATM’lerde yapılacak işlemlerden artık daha fazla para alınacak. İşte gelen son zamlar ve alınan yeni ücretler. Detaylı bilgiler haberimizde…

ATM'lerde yapılacak işlemlerden artık

Diyarbakır’da ATM’lerden Yapılan İşlemlerin Masraflarına Zam Geldi! ATM’de yapılan işlemlerin artık hemen hemen hepsine ücret geldi.

 

BANKALARDA ÇEKİMLER ZAMLANDI

 

Enflasyonun yükselmesi ile birlikte artık üzerimizde tomarla para taşır duruma geldik. Bazı ATM’ler adeta para basıyor. Birçok işlemden masraf ve komisyon almaya başlayan bankalar, geçen seneye göre zamlandı.

 

HERŞEYDEN PARA ALIR HALE GELDİ

 

Yaşanan bu durum tüketicilerin ciddi şekilde şikayetlerine neden oluyor. Günlük çekilecek limitin üzerinde paraya ihtiyacı olanlardan alınan paralar, kendi hesabına kartsız para yatırmada kesilen para, QR kod ile çekilecek parada alınan ücretler derken artık ATM’ler, hemen hemen her şeyden para alır hale geldi.

 

DİYARBAKIR’DA ÇOĞU YA BOZUK YA PARA YOK

 

Alınan yüksek paraların yanı sıra son dönemlerde Diyarbakır’daki ATM’lerde bozuk olması, para olmaması gibi sorunlar da yaşanıyor. Para çekemeyen vatandaşlar, yakında ATM olmaması nedeniyle zor duruma düşüyor.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

 

TEK SEFERDE 15 BİN LİRA ÇEKİNCE 50 LİRA KOMİSYON

 

Asgari ücretle çalışan bir vatandaş, hesabına yatan parasının 15 bin lirasını nakit olarak çekmek istediğinde 50 lira masraf ödemek zorunda kalıyor. Bu konuda her geçen gün CİMER’e şikayet mesajları gelmeye başlıyor.

 

ORTAK ATM’DE HER ŞEYE PARA

 

Ortak olarak kurulan ATM’lerde son dönemlerde her şeyden para alınıyor. Kart bakiyesi öğrenmek isterseniz, para çekmek isterseniz ödeme yapmak isterseniz dahi hesabınızdan para kesintisi oluyor.

Ortak ATM’den 5 bin lira çekmek istediğinizde ise 50 lira ile 100 lira arasında çekim ücreti kesiliyor.

 

 

 

“NEFESTEN BİLE PARA İSTEYECEKLER HERHALDE”

 

Art arda masraflara yapılan zamlar, getirilen yeni ücretler sonrası vatandaşlar, “Artık ATM önünde alacağımız nefesten bile para kesecekler” yorumunu yaptı.

 

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, bankaların aldığı masraflarla ilgili şu ifadeleri kullandı:

 

“Bankalar faizler düşükken ve kredi muslukları açıkken bu masraf ve komisyonlardan ciddi gelir elde ettiler. Ancak hükûmetin de para politikaları gereği kredi verme konusunda sıkılaşmaya gidilmesi bankaların masraf ve komisyon gelirlerini düşürdü. Hâl böyle olunca ATM’ler ön plana çıktı. Birçok banka ATM’lerdeki işlem ücretlerini arttırdı.

 

Alınan yüksek ve haksız komisyon ve masraflar kanuna aykırıdır. Mutlaka bankaların ATM’ler üzerinden aldıkları belli başlı ücretleri var; ancak bu masraf kalemleri her geçen gün artıyor, işlem ücretleri de artıyor. Artık birçok kişi bankacılık işlemlerini ATM’lerden yapıyor. Özellikle bankaların kapalı olduğu akşam saatleri ATM’ler, banka veznesi gibi çalışıyor. Bankalar müşterilerinin mevduatlarını korumak ve talep edildiği takdirde onları ödemek zorundadır. Kendi paranızı çekerken bile ücret talep edilmesi ise hukuka aykırıdır”

 

MAAŞLAR ARTTI, PROMOSYONLAR YERİNDE SAYIYOR

 

Emeklilere maaşına göre promosyon ödemesi yapan bankalar, son maaş zammından sonra sessizliğe bürünmüş durumda. Bazı bankalar 10 bin lira alan emeklilere 5 bin lira verirken bazı bankalar 15 bin lira ancak veriyor. Emekli vatandaşlar, promosyonlara zam gelmesini ve en yüksek promosyonun 20 bin liranın üzerine çıkarılmasını talep ediyor.