Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Diyarbakır, Şırnak, Gaziantep ve Mardin Dahil 45 İl İçin Uyarı!

MTA araştırma şirketi tarafından yapılan detaylı arazi ve tetkik araştırmasında altından fay hattı geçen illerin yeniden güncellendi. Şırnak, Diyarbakır, Gaziantep ve Mardin Dahil 45 İl İçin uyarı yapıldı.

MTA araştırma şirketi tarafından

Diyarbakır, Şırnak, Gaziantep ve Mardin Dahil 45 İl İçin Uyarı! 45 ilde 5,5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek potansiyelde 485 diri fay bulunuyor.

 

DİRİ FAY HARİTASI GÜNCELLENDİ

 

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), belirli aralıklarla yayımladığı diri fay haritasını güncelledi. MTA’nın yayımladığı güncellenmiş Diri Fay Haritası’na göre Türkiye genelinde 45 ilde 5,5 ve üzeri büyüklükte deprem üretebilecek potansiyelde 485 diri fay bulunuyor.

 

Türkiye’nin deprem riskini belirlemeye yönelik önemli bir adım atıldı. Karar internet sitesinde yer alan Büşra Akdaş’ın haberine göre, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), son teknoloji arazi incelemeleri, hendek çalışmaları, uydu görüntüleri ve hava fotoğraflarının analizi gibi çeşitli yöntemlerle elde edilen verileri birleştirerek Türkiye Diri Fay Haritası’nı güncelledi. Bu güncellenmiş harita, Türkiye’nin deprem riski ve etkilenme potansiyelini belirlemek için büyük öneme sahip.

 

DOĞU ANADOLU FAY HATTI

 

Doğu Anadolu Fay Hattı, Türkiye’nin deprem riski en yüksek bölgelerinden biri olarak dikkat çekiyor. Hatay’dan başlayan ve Erzincan’da Kuzey Anadolu Fay Hattı ile birleşen bu fay hattı, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Bingöl ve Muş gibi illerden geçerek önemli bir etki alanına sahip.

 

KUZEY ANADOLU FAY HATTI

 

Kuzey Anadolu Fay Hattı ise Türkiye’nin kuzey kesiminde doğu-batı doğrultusunda uzanıyor. Saros Körfezi’nden başlayarak Aras Vadisi’ne kadar uzanan bu fay hattı, İstanbul, Bursa, İzmit, Sakarya, Düzce, Bolu, Erzincan, Erzurum, Van gibi büyük şehirlerin yanı sıra birçok ilçeyi etkileyen potansiyele sahip. Haritaya göre en uzun diri fay Kuzey Anadolu hattında bulunuyor. İstanbul ve Ankara’da diri fay bulunmazken yakınlarında bulunan diri fay hatları bu illerde de risk teşkil ediyor.

 

 

Dicle Üniversitesi Öğretim üyesinden bölgede deprem uyarısı

 

Batı Anadolu Fay Hattı ise Ege Bölgesi’nde etkili olan bir başka önemli fay hattıdır. Bu hat, Ayvalık, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta gibi şehirleri kapsayan geniş bir alana yayılarak önemli bir deprem riski oluşturuyor.

 

DEPREM RİSKİ OLAN İLLER

 

MTA’nın güncellenmiş Diri Fay Haritası’na göre, İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt gibi iller birinci derece riskli bölgeler arasında yer alıyor.

 

İkinci derece riskli bölgeler arasında ise Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Ağrı ve Çorum gibi birçok il bulunuyor.

 

Üçüncü derece riskli bölgeler ise Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir’i içeriyor.

 

 

Deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grup iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman olarak belirlendi.