• Ekim’de sanata “Kerem ke”

  Ekim’de sanata “Kerem ke”
  Ekim’de sanata “Kerem ke”
  15.10.2021 Cuma

  İzzet KARAGÖZ

  DİYARBAKIR- Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, “Bize Her Yer Sahne” sloganıyla başlattığı “Feqiyê Teyran Kültür ve Sanat Sezonu” kapsamında Ekim etkinlik takvimini belirledi.

  Büyükşehir Belediyesi, başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplumun her kesimine ulaşan kültür, sanat çalışmalarını sürdürüyor.

  Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, hazırladığı etkinlik takviminde tiyatro, sinema, dengbej divanı, müzikal, söyleşi, sohbet, eğitici kukla, masal, şiir dinletileri, yarışma, konser ve sergiler yer alacak.

  SEMAZEN GÖSTERİSİ

  Takvim kapsamında Türkçe şiirin öncüsü olan tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre’yi anma gecesi düzenlenecek. Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde 22 Ekim saat 14’te gerçekleşecek programda, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu semazen gösterisi yapacak.

  SANAT SOKAĞI’NDA TASARIM PAZARI KURULACAK

  Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Büyükşehir Belediyesi’nin yeniden düzenlediği Sanat Sokağı’nda 22-24 Ekim arasında kuracağı stantlarla el yapımı tasarım işiyle uğraşanlara ürünlerini sergileme ve satma fırsatı sunacak.

  KİTAP SOKAKTA

  Etkinlikler kapsamında kitapseverlerin daha çok kitaba ya da basımı bitmiş kitaba ulaşması için Sanat Sokağı’nda 29 Ekim’de “Kitap Mezatı” yapılacak. Kitap satışlarının 1 liradan başlayacağı mezatta, kitapseverler okudukları kitapları satma veya başka kitaplarla değiştirme imkânı bulacak.

  ÇOCUKLAR UNUTULMADI

  Çocuklara yönelik tiyatro oyunlarının yer aldığı Ekim takvimi içinde eğitici kukla gösterileri ve masal akademisi etkinlikleri ile çocuklar hem eğlenecek hem de bilgilendirilecek.

  “SANATSEVERLERE "KEREM KE" DİYORUZ”

  Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Çelik, 10 Ekim’de çeşitli etkinlikler ve görkemli bir tören ile “Feqiye Teyran Kültür ve Sanat Sezonu”nu "Bize Her Yer Sahne" sloganı ile açtıklarını söyledi.

  Çelik, mültür ve sanatın kalbini Diyarbakır’da attıracak sezon kapsamında aylık kültür ve sanat etkinlik takvimlerinin ilki olacak Ekim 2021 takvimini dopdolu içeriklerle hazırladıklarını belirtti.

  Şehirlerin mekân ve ruh olarak iki farklı şekilde inşa edildiğini ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

  “Mekân olarak inşa tek başına yeterli değildir. Asıl önemli olan şehrin kültür ve sanatla inşa ve ihya edilmesidir. Diyarbakır, yüzyıllar boyunca sanatçılara, şairlere, ediplere, musikişinaslara, yazarlara ve tarihçilere ilham kaynağı olmuş, gönül dünyamıza onların kalplerinden ve ruhlarından güzellikler serpiştirmiştir. İnsanlığın ortak arayışlarına cevap verecek, kültür ve sanatın en güzel eserlerinin üretilip sergilendiği bir şehir olma hayalimiz var.”

  Binlerce yıllık köklü bir geçmişe ve onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış "Bereketli Hilalin Tacı" Diyarbakır’da kültür ve sanata “yeni bir ruh” vermek istediklerini belirten Çelik, “Aklı ve gönlü bu topraklarda olan sanatçıların hissiyatına ihtiyaç duyuyoruz. Bu yüzden kültür ve sanat sezonumuzun açılışında kalbi kültür ve sanatla atan tüm sanatseverlere "Kerem ke" diyoruz.” ifadelerini kullandı.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen