Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Okullarda cep telefonu yasaklandı!

Dijital bağımlılıkla mücadele kapsamında okullarda cep telefonları yasaklama kararı alındı.

Dijital bağımlılıkla mücadele kapsamında

Okullarda cep telefonu yasaklandı!

 

Öğrencilerin dikkatini dağıttığı ve eğitim öğretim sürecini olumsuz etkilediği için İngiltere’deki bazı okullarda cep telefonlarına yasak getirildi.

Ülke çapındaki kurallar, teneffüsler de dahil olmak üzere okulda gün boyunca cep telefonu kullanımının yasaklanması konusunda öğretmenleri destekleyecek. Yasağı ihlal eden öğrenciler, okul müdürü gerekli gördüğü sürece gözaltına alınabilecek ve telefonlarına el konulabilecek.

Kılavuz aynı zamanda öğretmenlere sırt çantalarını arama yetkisi veriyor ve el konulan cihazların kaybolması veya hasar görmesi nedeniyle ebeveynler tarafından dava edilmeye karşı yasal koruma sağlıyor.

Okullarda cep telefonu yasaklandı!

ÇEŞİTLİ SEÇENEKLER SUNULUYOR

Bakanların ilk telefon yasağı sözünü vermesinden yaklaşık üç yıl sonra yayınlanan kılavuzun uygulanması için okullara üç farklı politika sunuluyor.

Birinci seçenek, öğrencilere telefonlarını evde ya da ebeveynlerine bırakmalarının söylenmesiyle okul alanlarında telefonların tamamen yasaklanmasıdır. Bu politikayla, okul mülkünde bir telefon bulunması durumunda öğrenciler cezalandırılabiliyor.

İkinci seçenek, öğrencilerin cihazlarını vardıklarında okul personeline teslim etmelerini ve günün sonunda almalarını sunuyor. Çocukların derslerde telefonlarını saklayabilmeleri için gün sonuna kadar erişilemeyen dolaplar da kullanıma sunuluyor.

Sonuncu seçenek de, öğrencilerin telefonlarını ellerinde tutmalarına izin veriyor ancak bunu yalnızca “hiç kullanılmamaları, görülmemeleri veya duyulmamaları koşuluyla” kabul ediyor.

Bu politikanın benimsenmesi halinde öğrencilerin, herhangi bir ihlalin ardından cihazlarına el konulacağını da bilmeleri gerekiyor.

Veriler, her üç ortaokul öğrencisinden birinin derslerin çoğunda izinsiz telefon kullanıldığını bildiriyor. Ayrıca 12 yaşına gelen çocukların yüzde 97’sinin kendi telefonuna sahip olduğu da açıklandı.