Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rusya, Çad’ın Orta Afrika’da rehin tutulan askerlerini kurtarmasına yardım etti

Rusya Savunma Bakanlığı, kuvvetlerinin Çad ordusuyla ortak bir askeri operasyon gerçekleştirdiğini ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde dokuz aydan fazla bir süredir aşırılık yanlısı gruplar tarafından rehin tutulan 21 Çad askerinin kurtardığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı, kuvvetlerinin

Rusya, Çad’ın Orta Afrika’da rehin tutulan askerlerini kurtarmasına yardım etti

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, operasyonun iki aşamada gerçekleştirildiği ve rehinelerin Çad’a nakledilmeden önce Rus güçlerin bulunduğu yere götürüldüğü belirtildi.

 

Çad Savunma Bakanı, “sadece Afrikalılardan fayda sağlayan Fransa, İngiltere ve ABD’nin aksine Afrika ülkeleri için her zaman güvenilir bir ortak olduğunu” belirttiği Rusya’ya teşekkür etti.

 

Çad Devlet Başkanı Muhammed İdris Deby, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Çad hükümetine verdiği desteğin bir yansıması olarak ocak ayında Moskova’da Putin ile bir araya gelmişti.

 

Gözlemcilere göre Moskova, daha fazla ihracat pazarı bulmak ve doğal kaynaklara erişim sağlamak amacıyla Afrika ülkelerindeki nüfuzunu genişletmek için son zamanlarda çaba sarf ederken, bu çabalar Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen ve “Afrika Kolordusu” adı verilen bir oluşum aracılığıyla yürütülüyor.