Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Refah Sınır Kapısı açıldı hasta ve yaralıların tahliyesi başladı

TSİ 11.00 itibariyle Refah Sınır Kapısı açıldı. Yabancılar ve çifte pasaporta sahip Filistinlilerin yanı sıra ağır yaralılar da Mısır’a tahliye edilecek. Bölgeden gelen son haberlere göre Ambulanslar Refah Sınır Kapısı’nın açılmasıyla yaralıları nakletmek üzere Mısır’dan Gazze’ye giriş yaptı.

TSİ 11.00 itibariyle Refah

Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı, İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim’den bu yana yaralılar ve yabancıların geçişi için ilk kez açıldı.
İsrail’in 7 Ekim’den bu yana vurduğu Gazze Şeridi’nde mahsur kalan yabancı ülke vatandaşları ve saldırılarda yaralananlar için Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı açıldı. Onlarca yabancı pasaport sahibi, Gazze Şeridi’nden ayrılarak Mısır’a geçti. Mısır’a ait ambulanslar da bölgeden ayrılmalarına izin verilen hasta ve yaralıları taşımak için Gazze tarafına giriş yaptı.
Sınır kapısının açılmasına ilişkin anlaşma, Mısır, İsrail ve Hamas arasında ABD ile koordineli olarak Katar’ın arabuluculuğuyla sağlandı. Sınır kapısının ne kadar açık kalacağı ise bilinmiyor.
Sadece insani yardım konvoyları geçiş yapıyordu
Gazze Geçiş ve Sınırlar Genel Müdürlüğü, dün 81 yaralı Filistinlinin ayrılmasına izin verileceğini açıklamıştı. Mısırlı sağlık yetkililerine göre Gazze sınırına yakın bir nokta olan Kuzey Sina Valiliğindeki Şeyh Zuweid kasabasında hasta ve yaralı Filistinliler için sahra hastanesi kurdu.
Öte yandan Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki tek sınır kapısı olan Refah’tan 7 Ekim’den bu yana yalnızca insani yardım malzemeleri taşıyan araçların geçişine izin veriliyordu.