Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Oxfam: Gazze’ye insani yardım kasıtlı olarak engelleniyor

Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, işgalci siyonist “israilin, uluslararası insani hukuku ihlal ederek, gıda ve tıbbi malzeme de dâhil olmak üzere insani yardımların Gazze’ye girişini kasıtlı olarak engellediğini” belirtti.

Uluslararası insani yardım kuruluşu

Oxfam: Gazze‘ye insani yardım kasıtlı olarak engelleniyor! Uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, işgalci siyonist “israilin, uluslararası insani hukuku ihlal ederek, gıda ve tıbbi malzeme de dâhil olmak üzere insani yardımların Gazze’ye girişini kasıtlı olarak engellediğini” belirtti.

Oxfam, resmi internet sitesinde yayınladığı açıklamada “İşgalci bir güç olarak sorumluluğuna rağmen, israilin uygulamaları ve kararları Gazze Şeridi’nde anlamlı, bir uluslararası insani yardım müdahalesini sistematik ve kasıtlı olarak engellemeye ve önlemeye devam ediyor.” dedi.

Yardım kamyonlarının Gazze Şeridi’ne girmesine izin verilmesi için ortalama yirmi güne varan gecikmelerin olduğunu aktaran Oxfam, bunun adil olmadığını belirterek uygulamayı kınadı.

Oxfam, “insani yardım çalışanlarına, yardım ve insani yardım konvoylarına yönelik saldırıları” da kınayarak askeri amaçlarla da kullanılabileceği iddiasıyla bazı ekipmanlara yönelik yasağına reddetti.

Kendi gönderilerinden birindeki su analiz araçlarının sebepsiz yere reddedildiğini, ancak daha sonra onaylandığını aktaran Oxfam, iletişim, koruma ekipmanı veya ofislerine güç sağlamak için jeneratörler gibi, personelinin çalışması için gerekli olan bazı ekipmanların da kısıtlamalara tabi olduğunu açıkladı.

Oxfam, ayrıca özellikle Gazze Şeridi’nin kuzeyinde insani yardım çalışanlarına yönelik “erişim kısıtlamalarına” da dikkat çekti.

Birleşmiş Milletlere göre büyük çoğunluğu kıtlık tehdidi altında olan Gazze’nin 2,4 milyonluk nüfusunun muazzam ihtiyaçları karşısında son derece yetersiz kalan yardım akışı işgal kuvvetleri tarafından kontrol ediliyor.