Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

O ülke Covid-19 ilaçlarının yüzde 77’sini imha edecek!

Japonya, salgın döneminde satın aldığı ağızdan alınan Covid-19 ilaçlarının yüzde 77’sini kullanılmadan kaldıkları için imha etmeye hazırlanıyor.

Japonya, salgın döneminde satın

O ülke Covid-19 ilaçlarının yüzde 77’sini imha edecek!

Kyodo News’in hükümet verilerine dayandırdığı haberine göre, Japon hükümeti salgın sırasında 5,6 milyon kişi için ağızdan alınan Covid-19 ilaçlarını temin etti ancak 4,3 milyon kişi için olanlar kullanılmadan kaldı.

 

Sağlık bakanlığına göre Japonya, Shionogi & Co. tarafından üretilen Xocova tabletlerini 2 milyon kişiye, Merck & Co. tarafından üretilen Lagevrio kapsüllerini 1,6 milyon kişiye ve Pfizer Inc. tarafından üretilen Paxlovid haplarını 2 milyon kişiye temin etti.

Haberde, ilaçlar için ödenen tutarın açıklanmadığı belirtildi.

İlgili hesaplamalara göre Mart sonu itibarıyla ülkenin stokunda 1.77 milyon kişi için Xocova, 780 bin için Lagevrio ve 1.75 milyon için de Paxlovid bulunuyor.

Değerinin 300 milyar yen (yaklaşık 1,93 milyar ABD doları) olduğu tahmin edilen geri kalan bu ilaçların, süreleri dolduğunda imha edilmesi bekleniyor.

Kyodo News’e göre Japonya, 665,3 milyar yen (yaklaşık 4,27 milyar dolar) değerindeki 240 milyon doz kullanılmamış Covid-19 aşısını şu ana kadar imha etti.