Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nepal ordusundan Everest’te ceset tahliyesi

Nepal Ordusu, “Temiz Himalayalar” kampanyası kapsamında zirveye tırmanırken hayatını kaybeden 5 kişinin cenazelerini tahliye etmenin yanı sıra 11 ton çöp topladı.

Nepal Ordusu, "Temiz Himalayalar"

Nepal ordusundan Everest’te ceset tahliyesi. Nepal Ordusu, zirveye tırmanırken hayatını kaybeden 5 kişinin cenazelerini tahliye etmenin yanı sıra 11 ton çöp topladı.

 

Himalayan Times’ın haberine göre sona eren Temiz Himalayalar” kampanyasının töreninde konuşan Nepal Genelkurmay Başkanı Prabhu Ram Sharma, kampanyanın öneminin yalnızca 55 günde toplanan çöp miktarıyla ölçülemeyeceğini söyledi.

 

10 BİN ASKERİ PERSONEL KATILDI

 

Sharma, “Bu sadece başlangıç. Kampanya sırasında ve sonrasında elde edilen birçok başarı, Nepal halkının doğayı ve çevreyi korumaya yönelik uluslararası davaya olan bağlılığını ortaya koydu” dedi.

 

Genelkurmay Başkanı’nın açıklamasına göre kampanyaya 10 bin askeri personel katıldı.

 

11 Nisan’da başlayıp 5 Haziran’da sona eren kampanyanın hedefi en az 10 ton çöp toplamak ve dağdan en az 5 cesedi indirmekti.

 

2023 yılında dünyanın en yüksek dağının eteklerinde 18 kişi hayatını kaybetti. Everest’in zirvesine tırmanmanın başlamasından bu yana 70 yıl içinde 318 kişinin öldüğü tahmin ediliyor.