Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Lavrov: Fransız askeri eğitmenleri Ukrayna’da ‘meşru hedef’ olacak

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’ya gönderilen herhangi bir Fransız askeri eğitmenin Rus silahlı kuvvetleri için “meşru bir hedef” olacağını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey

Lavrov: Fransız askeri eğitmenleri Ukrayna’da ‘meşru hedef’ olacak. Rusya, Fransız askeri eğitmenin Rus silahlı kuvvetleri için “meşru bir hedef” olacağını söyledi.

 

Lavrov, Kongo Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Jean Claude Gakosso ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

 

Ukraynalı yetkililerin, Fransa’dan askeri birliklerin eğitim için talep edildiğini açıklamasına değinen Lavrov, Lavrov, “Fransız eğitmenlerin zaten Ukrayna topraklarında olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

PARALI ASKERLER MEŞRU HEDEF

 

Lavrov, “Statüleri ne olursa olsun, askeri yetkililer veya paralı askerler silahlı kuvvetlerimiz için meşru bir hedefi temsil ediyor.” ifadelerini kullandı.

 

Lavrov, gelecek ay İsviçre’de yapılması planlanan Ukrayna barış güvenlik konferansını da reddetti.

 

Ukrayna Genelkurmay Başkanı, Fransız askeri eğitmenlerin ülkesindeki eğitim merkezlerine girmesine izin veren evrakları imzaladığını bildirmişti.

 

Daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “söylentiler veya alınabilecek kararlar” hakkında yorum yapmayacağını ve bu hafta içinde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de dahil liderlerin katılacağı D-Day’in 80. yıldönümünü anma etkinlikleri sırasında Fransa’nın desteği  hakkında ayrıntılı bilgi vereceğini söyledi.