Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kanada İsrail’e Silah İhracatını Durdurma Kararı Aldı

Kanada hükümeti, Kanada Avam Kamarası’nın bağlayıcı olmayan bir kararının ardından silah ihracatını durdurduğunu duyurdu.

Kanada hükümeti, Kanada Avam

Kanada İsrail’e Silah İhracatını Durdurma Kararı Aldı! Kararın ardından Kanada hükümeti, silah ihracatını durdurduğunu duyurdu.

 

Kanada Parlamentosu geçen Pazartesi, silah ihracatını durdurma önerisini oyladı ve öneri 117 karşı oya karşılık 204 oyla kabul edildi.

 

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Jolie, Toronto Star’a hükümetin gelecekte İsrail’e silah ihracatını durduracağını söyledi.

 

Başlangıçtaki öneri İsrail’e silah satışını askıya almaktı ancak Parlamento bunu tamamen yasaklamak olarak değiştirdi. Teklifte ayrıca Kanada’nın uluslararası ortaklarıyla koordineli olarak bir Filistin devletinin kurulmasına destek çağrısında bulunan bir madde de yer alıyordu.

 

Kanada Parlamentosu, bu kararın Ottawa’nın Gazze’de ateşkes, esirlerin serbest bırakılması ve “iki devletli çözümü” destekleyen tutumuna ve Uluslararası Adalet Divanı’nın Güney Afrika’nın İsrail’i soykırım suçlamasıyla açtığı davayla uygun olduğunu değerlendirdi.

 

Kanada Savunma Bakanı Bill Blair ise yasağın nasıl uygulanacağına Bakan Jolie’nin karar vereceğini açıklayarak, ülkesinin işgalin Gazze’ye karşı yürüttüğü savaş sırasında İsrail’e ölümcül askeri satışlardan duyduğu derin kaygıyı dile getirdi.

 

Yabancı basında yer alan haberlere göre Kanada’nın İsrail’e silah ihracatı geçen yılın son üç ayında 28,5 milyon Kanada dolarını buldu.