Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İzlanda’daki yanardağda yeni volkanik hareketlilik

İzlanda’nın güneybatısındaki Reykjanes Yarımadası’nda bulunan yanardağ, 5’inci kez patladı.

İzlanda'nın güneybatısındaki Reykjanes Yarımadası'nda

İzlanda’daki yanardağda yeni volkanik hareketlilik. İzlanda’nın Reykjanes Yarımadası’nda bulunan yanardağ, 5’inci kez patladı.

 

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’in güneyinde Reykjanes yarımadasında bulunan yanardağ , yeniden volkanik faaliyete geçerek patladı.

 

İzlanda Metoroloji Ofisi’nden (IMO) yapılan açıklamada, “Lavlar, 50 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor; oluşan çatlak, 2,5 kilometre dolaylarında görünüyor ve büyüyor” denildi.

 

Ulusal Polis Kamu Güvenliği Departmanı’ndan yapılan açıklamada yolların trafiğe kapatıldığı belirtilerek, “Daha önce de belirtildiği gibi lav artık Grindavikurber’in kuzeyindeki Grindavikurvegur’un üzerine aktı. İzlanda Yol İdaresi’nden alınan bilgiye göre, Kuzey Işıkları Yolu da lavlarla kaplı ve lavların Svartsengi’nin kuzeyindeki Grindavikurvegur’u geçmesine sadece 50 metre kadar var.

Nesvegur’un lav akıntısı nedeniyle yakın zamanda kapanma ihtimali yüksek. Lav ayrıca güneye Suourstrandarvegur’a doğru akıyor. İzlanda Karayolu İdaresi durumu yakından izliyor ve patlama henüz yeni başladığı için harekete geçmeyi bekliyor. Grindavík’e giden ve giden tüm yollar şu anda trafiğe kapalı” ifadeleri kullanıldı.