Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İspanya’da, ayrılık yanlısı partiler Katalan seçimlerini kaybetti

İspanya’nın özerk Katalonya bölgesinde yapılan yerel parlamento seçimlerinde ayrılıkçı partiler, yaklaşık 10 yıldır süren parlamento çoğunluklarını kaybetti.

İspanya'nın özerk Katalonya bölgesinde

İspanya‘da, ayrılık yanlısı partiler Katalan seçimlerini kaybetti. Yerel parlamento seçimlerinde ayrılıkçı partiler, 10 yıldır süren çoğunluklarını kaybetti.

 

Katalonya’yı 10 yıldır yöneten ayrılıkçı partiler pazar günü yapılan bölgesel seçimlerde çoğunluğu kaybetti ve İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in liderliğindeki Sosyalist Parti açık ara seçimi kazandı.

 

ÇOĞUNLUĞUN ÇOK ALTINDA KALDI

 

Oyların yüzde 98’i sayılırken, ayrılık yanlısı partiler bölgesel parlamentodaki 135 sandalyenin sadece 59’unu elde edebildi ve çoğunluğu oluşturmak için gereken 68 sandalyenin çok altında kaldı.

 

Başbakan Pedro Sanchez liderliğindeki Sosyalist Parti, İspanya’nın en kötü krizlerinden biri olan Ekim 2017’deki ayrılma girişiminin üzerinden altı yıldan fazla bir süre geçtikten sonra Katalonya’daki ayrılık yanlısı duyguların azaldığını göstermeyi başardı.

 

Başbakan Sanchez, “Bugünden itibaren Katalonya’da vatandaşların yaşamlarını iyileştirmek, hakları genişletmek ve bir arada yaşamayı teşvik etmek için yeni bir dönem başlıyor” dedi.