Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İngiltere, Fransa ve Almanya, İran’a yaptırım istedi!

İngiltere, Fransa ve Almanya, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (UAEA) gelecek haftaki yönetim kurulu toplantısı öncesinde İran’a karşı yeni bir karar taslağı hazırladıkları belirtildi.

İngiltere, Fransa ve Almanya,

İngiltere, Fransa ve Almanya, İran’a yaptırım istedi! 3 ülke, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın İran’a karşı yeni bir karar taslağı hazırladıkları belirtildi.

 

Reuters’e konuşan diplomatlar, üç ülkenin taslak metnini, UAEA’nın 35 ülkeden oluşan yönetim kurulu üyeleriyle paylaştığını belirtti.

 

Diplomatlar, kararın İran’ın nükleer faaliyetlerinin araştırılmasına odaklandığını ve UAEA Genel Direktörü Rafael Grossi’den İran’ın nükleer faaliyetleri hakkında her zamanki üç aylık faaliyetlerinden daha geniş ölçekte “kapsamlı bir rapor” sunmasını isteme olasılığına atıfta bulunduğunu ifade ettiler.

 

KARARLILIK GÖSTERME ZAMANI

 

Bu adımların, ABD ile üç ülkenin İran’la yüzleşme konusunda bölünmüş olduğunu gösteriyor. Washington yönetimi, böyle bir kararın kasım ayındaki ABD seçimleri öncesinde bölgede daha fazla gerginlik ve istikrarsızlık riski yaratacağından endişe ediyor.

 

“Amerikalılara baskı yapıyoruz ama onlar hala İran‘la gerilimi azaltma fikrine bağlılar” diyen üst düzey bir Avrupalı yetkili, “Bu hiçbir şey sağlamadı, bu yüzden şimdi kararlılık göstermemiz gerektiğini düşünüyoruz” diye ekledi.

 

Tahran bu tür kararlara tepki gösteriyor ve genellikle faaliyetlerini arttırarak karşılık veriyor.

 

ACİL İŞBİRLYİĞİ ÇAĞRISI

 

UAEA Yönetim Kurulu, İran’ı hedef alan en son kararını 18 ay sonra aldı ve İran’a, bildirilmemiş üç sahada olası nükleer faaliyete işaret eden uranyum parçacıkları bulunmasıyla ilgili olarak yıllardır süren UAEA soruşturmasında acilen iş birliği yapmasını istedi.

 

Söz konusu sahalar ikiye indirilmiş olsa da İran bu sahalarda neden uranyum izlerine rastlandığını henüz açıklamadı.

 

Aynı şekilde Tahran, UAEA’nın bazı üst düzey uranyum zenginleştirme uzmanlarının denetim ekibine katılmasını da engelledi.