Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Filipinler’den Çin’e “savaş” uyarısı

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr, Çin’e çok sert bir uyarıda bulunarak “Herhangi bir Filipinler vatandaşı Çin’in kasıtlı eylemleri sonucu ölürse Filipinler bunu savaş eylemi olarak değerlendirecek ve en uygun şekilde karşılık verecektir” dedi.

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand

Filipinler’den Çin’e “savaş” uyarısı. Filipinler, “Herhangi bir vatandaşlarının Çin’in kasıtlı eylemleri sonucu ölürse bunu savaş sebebi sayacaklarını bildirdi.

 

Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr, Singapur’da savunma bakanları ve genelkurmay başkanlarını katıldığı forumda yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki gerginliğin devam ettiği Güney Çin Denizi’nde kırmızıçizgiyi geçmemeleri konusunda Çin’i uyardı.

 

Marcos Jr, “Herhangi bir Filipinler vatandaşı Çin’in kasıtlı eylemleri sonucu ölürse Filipinler bunu savaş eylemi olarak değerlendirecek ve en uygun şekilde karşılık verecektir. Böyle bir durum, geri dönüş olmayan bir yola girileceği anlamına gelmektedir. Bu bir kırmızıçizgi mi? Kesinlikle kırmızıçizgi olacak” diye belirtti.

 

Toplantıda Çinli askeri sözcü ise, Filipinler Devlet Başkanının açıklamalarına karşın Filipinlileri provokasyon yapmakla suçladı.

 

Toplantıya ABD’yi temsilen ise Savunma Bakanı Lloyd Austin katıldı. Austin ise gerçekleştirdiği konuşmada, “Filipinlilerin karşı karşıya kaldığı tacizin tehlikeli olduğunu” kaydetti.