Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

DSÖ, A virüsünden ilk ölümü doğruladı

DSÖ, Meksika’da kuş gribinin bir alt türü olan A(H5N2) virüsü nedeniyle ilk ölümcül vakanın yaşandığını doğruladı. Virüsün kaynağı ise henüz bilinmiyor.

DSÖ, Meksika'da kuş gribinin

DSÖ, A virüsünden ilk ölümü doğruladı. A(H5N2) virüsü nedeniyle ilk ölümcül vakanın yaşandığını doğruladı. Virüsün kaynağı ise henüz bilinmiyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Meksika’da kuş gribinin bir alt türü olan A(H5N2) virüsü nedeniyle ilk ölümcül vakanın meydana geldiğini doğruladı.

 

DSÖ’den yapılan açıklamada, Meksika sağlık makamlarının insanlarda A(H5N2) virüsü ile enfekte olduğu doğrulanmış ölümcül bir vakayı bildirdiği duyuruldu.

 

Vakanın, dünya genelinde laboratuvar tarafından doğrulanmış ve ilk kez bir insanda görülen A(H5N2) vakası olduğu ifade edildi.

 

Bu vakada “virüse neden maruz kalındığının” kaynağının şu anda bilinmediği kaydedilirken, Meksika’daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsünün görüldüğünün rapor edildiği hatırlatıldı.

 

Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne göre, yeni bir tür olan A(H5N2) virüsünün neden olduğu insan enfeksiyonunun, halk sağlığı üzerinde yüksek etki potansiyeli olduğu vurgulanan açıklamada, “Mevcut bilgilere dayanarak DSÖ, bu virüsün genel nüfusa yönelik mevcut riskini ‘düşük’ olarak değerlendiriyor.” denildi.