Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dışişleri Bakanı Fidan: BRICS’e katılmak istiyoruz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’nin BRICS’e katılmak istediğini ve bu organizasyonun AB’ye karşı iyi bir alternatif olabileceğini açıkladı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan,

Dışişleri Bakanı Fidan: BRICS’e katılmak istiyoruz. Fidan, BRICS’e katılmak istediklerini ve bu organizasyonun AB’ye karşı iyi bir alternatif olabileceğini açıkladı.

 

Çin’i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Çinli mevkidaşı Vang Yi, Pekin’deki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

 

Fidan, AB ile Gümrük Birliği’ne sahip Türkiye’nin BRICS gibi farklı platformlarda çeşitli ortaklarla yeni işbirliği fırsatlarını aramaya devam ettiğini kaydederek, gelecek hafta Rusya’da düzenlenmesi planlanan BRICS toplantısına katılacağını belirtti.

 

RUSYA MEMNUNİYETLE KARŞILADI

 

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye‘nin BRICS’e olan ilgisini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

 

“Elbette bu ilgi, Rusya’nın başkanlığında hazırlanan BRICS zirvesinin de gündeminde olacak” diyen Peskov, “Türkiye gibi önemli ortaklarımız dahil komşu devletlerin BRICS’e yönelik artan ilgisini memnuniyetle karşılıyoruz. Elbette bu ilgi, Rusya’nın başkanlığında hazırlanan BRICS zirvesinin de gündeminde olacak. Bu Örgüt, katılmak isteyen tüm ülkelerin çıkarlarının tamamını karşılayamayabilir ancak BRICS, ilgi gösteren tüm devletlerle temasları sürdürmekten yana” İfadelerini kullandı.

 

Rusya’nın Nijniy Novgorod kentinde 10-11 Haziran’da BRICS ülkeleri dışişleri bakanları toplantısı yapılacak.