Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Biden: İsrail, Ramazan Boyunca Gazze’deki Eylemlerini Durduracak

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Ramazan ayı boyunca Gazze’deki eylemlerini durdurmayı kabul ettiğini duyurdu. Hamas ve Tel Aviv yönetimlerinden açıklama gelmedi.

ABD Başkanı Joe Biden,

Biden: İsrail, Ramazan Boyunca Gazze’deki Eylemlerini Durduracak. İsrail’in Ramazan ayı boyunca Gazze’deki eylemlerini durdurmayı kabul ettiğini duyurdu.

 

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Ramazan ayı boyunca Gazze’deki eylemlerini durduracağını açıkladı. Biden yaptığı açıklamada, İsrail’in müzakere edilen bir ateşkes anlaşması kapsamında Ramazan ayı boyunca Gazze saldırısını durdurmayı kabul ettiğini duyurdu.

 

Seth Meyers’a konuştuktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Biden, “Ramazan yaklaşıyor ve İsrailliler rehineleri kurtarmamız için bize zaman tanımak amacıyla Ramazan ayı boyunca da ‘faaliyette’ bulunmayacakları konusunda anlaşmaya vardılar” ifadelerini kullandı.

 

‘REHİNE TAKASI KONUSUNDA PRENSİPTE ANLAŞILDI’

 

Biden, daha önce ise ateşkes için görüşmelerin sürdüğünü belirterek “Umuyorum ki gelecek pazartesiye kadar (Gazze’de) ateşkes sağlanacaktır” demişti. Rehine takası konusunda İsrail ile Hamas’ın ‘prensipte anlaştığını’ dile getiren Biden, “Çok fazla masum insan ölüyor. İsrail de Refah’taki saldırılarını yavaşlattı” dedi.

 

HAMAS: BIDEN’IN AÇIKLAMALARI SAHADAKİ DURUMLA UYUŞMUYOR

 

Biden’ın ardından Hamas’tan da konuya ilişkin açıklama geldi. Biden’ın Gazze’de olası ateşkese ilişkin yorumlarının ‘erken’ olduğunu söyleyen Hamas yetkilisi, söz konusu açıklamaların ‘sahadaki mevcut durumla uyuşmadığını’ dile getirdi.

 

‘İSRAİL, 400 MAHKUMU BIRAKACAK’

 

Reuters’a konuşan üst düzey bir kaynak ise, rehine takasına ilişkin detayları paylaştı. Kaynağın anlaşma taslağından aktardığına göre, Filistinli tutukluların İsrailli rehinelerle takasının 10’a bir oranında olması bekleniyor. Hamas’ın kadınlar, 19 yaş altı çocuklar, 50 yaş üstü yaşlılar ve hastalar da dahil olmak üzere 40 İsrailli rehineyi serbest bırakacağı, İsrail’in ise yaklaşık 400 Filistinli mahkumu serbest bırakacağı ve onları yeniden tutuklamayacağı belirtiliyor.

 

’40 GÜN ARA VERİLECEK’

 

Müzakereler hakkında bilgi sahibi olan kaynak, Paris’teki ateşkes görüşmelerinde oluşturulan anlaşma taslağının Hamas’a ulaştırıldığını ifade etti. Gazze’de tüm askeri operasyonlara 40 günlük ara verileceği de aktarıldı.

 

Kaynak, anlaşma kapsamında Gazze’deki hastanelerin ve fırınların onarılacağını ve bölgeye her gün 500 yardım kamyonunun gireceğini söyledi.