Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Almanya’da darbe planlayan grubun destekçilerine baskın!

Alman kolluk kuvvetleri, Aralık 2022’de darbe planladığı ve ifşa olduğu ortaya çıkan bir örgütün destekçisi olduğu iddia edilen kişilerin dairelerinde arama yaptı.

Alman kolluk kuvvetleri, Aralık

Almanya‘da darbe planlayan grubun destekçilerine baskın! Darbe planladığı ve ifşa olduğu ortaya çıkan bir örgütün destekçilerine baskın düzenlendi.

 

SİLAH DEPOSU TESPİT EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

 

Almanya Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre Baden-Württemberg, Saksonya, Schleswig-Holstein gibi çeşitli bölgelerde operasyonlar düzenlendi.

 

Yaklaşık 700 kolluk kuvvetinin katıldığı operasyonlarda, darbe planlayanların muhtemel bir silah deposu tespit edilmeye çalışıldı.

 

Operasyonlarda şu ana kadar herhangi bir kişinin gözaltına alınmadığı açıklandı.

 

Almanya’da 7 Aralık 2022’de darbe girişiminde buluna bir grubun tasfiye edildiği açıklandı. O süreçteki operasyonlarda 50’den fazla şüpheliden 25’i gözaltına alındı.

 

Operasyon ülke tarihinin en büyük operasyonlarından biri oldu. Aramalar Almanya’nın 16 federal eyaletinin 11’inde 130’dan fazla ev ve apartman dairesinde gerçekleştirildi.

 

Soruşturma, komplocu grubu “Reich vatandaşları” olarak da bilinen Reichsburgerlar olarak sınıflandırıyor. Bu hareket, 1980’li yıllarda Almanya’da ortaya çıktı ve şu anda yaklaşık 23 bin destekçisi var. Almanya’nın 1937 sınırları içerisinde var olduğuna inanan grup, mevcut hükümeti tanımıyor ve ülkenin savaş sonrası dönemde olduğu gibi Müttefikler tarafından işgal edildiğini ilan ediyorlar.

 

Reichsburgluların, sıklıkla askeri yeniden yapılanmalar ve kapalı toplantılar düzenledikleri, Alman yetkililerin verdiği belgeleri geçersiz saydıkları için kendi belgelerini bastıkları belirtiliyor. İstihbarat servisleri uzun süre hareketin çok parçalı olması ve herhangi bir yapıya sahip olmaması nedeniyle anayasal düzene tehdit oluşturmadığına inanıyordu. Örgütün radikalleşmesinin 2010’ların ortalarında başladığı tahmin ediliyor.