Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ABD: İsrail “kırmızı çizgiyi” aşmadı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, İsrail’in Refah’ta gerçekleştirdiği katliamla “kırmızı çizgiyi” aşmadığını savundu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik

ABD: İsrail “kırmızı çizgiyi” aşmadı. Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, İsrail’in “kırmızı çizgiyi” aşmadığını savundu.

 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı Kirby, günlük basın brifinginde, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde onlarca sivili şehid etmesini ve ABD yönetiminin bu katliama tepkisini değerlendirdi.

 

Refah’taki çadır kampa yönelik hava saldırısında aralarında çocukların da olduğu çok sayıda sivilin öldürüldüğünü ve bunun “yürek burkan” görüntülere neden olduğunu söyleyen Kirby, “İsrail ordusunun, aralarında çocukların da olduğu onlarca masum Filistinlinin ölümüne neden olan hava saldırısının ardından Refah’tan hafta sonu gelen görüntüler yıkıcıydı. Bu görüntüler içler acısı ve korkunç. Bu çatışmanın sonucu olarak hiçbir masum can kaybı olmamalı. Sivillerin ölümü çok trajik ve üzüntü verici.” dedi.

 

Kirby, ABD Başkanı Joe Biden’ın daha önce “İsrail Refah’a girerse silah yardımını durdurabiliriz” şeklindeki kırmızı çizgisinin aşılıp aşılmadığıyla ilgili sorulara, “İsrail’in son hava saldırısı, ‘nüfusun yoğun olduğu yerlere kapsamlı bir saldırı’ olmadığı için ABD’nin ‘kırmızı çizgisini’ geçmedi. Refah’ta halen kapsamlı bir kara operasyonu olduğunu düşünmüyoruz. İsrail’in Refah’ı büyük birliklerle ezdiğini görmek istemiyoruz. Halen buna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

İsrail’in, Refah kentinde yerlerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına 26 Mayıs’ta saldırı düzenlemiş, saldırıda onlarca Filistinli şehit olmuştu.

 

Savaş uçakları, kampa ABD’den temin edilen en az 8 roketle saldırı düzenlemişti.